askdom.pl
Twój regionalny portal nieruchomości - woj. Podlaskie

Faktura na ścianie, jak ją wykonać?

Faktura na ścianie, jak ją wykonać?

Gdy kończy się budowa domu czy mieszkania zaczyna się etap wykańczania wnętrz. Poszukiwanie funkcjonalnych a jednocześnie oryginalnych rozwiązań świadczy o naszej kreatywności i pragnieniu stworzenia wokół siebie niebanalnej przestrzeni. Możliwość samodzielnego decydowania o tym, jak ma wyglądać każde z pomieszczeń nowego lokalu to przywilej, który warto wykorzystać w każdy możliwy sposób.

Myślenie o aranżacji wnętrz zwykle zaczynamy od ścian, przede wszystkim od ich koloru. Ale dla dużej grupy nowych właścicieli kolor ściany to za mało. Chcieliby oni, aby chociaż jedno pomieszczenie wyróżniało się pod każdym względem, również faktury ścian.

Faktura na ścianie, co to jest ?

Fakturę na ścianie uzyskuje się poprzez pokrycie jej zaprawą cementową i wykonanie w niej dowolnych i fantazyjnych wzorów. Faktura na ścianie ociepli każde wnętrze, sprawi wrażenie gobelinu, miękkiej tkaniny układającej się na ścianie. To niezwykle estetyczne, ale i praktyczne rozwiązanie, na tak przygotowanej ścianie niewidoczne są kurz i wszelkie zabrudzenia. To dlatego warto pomyśleć o zdobieniu ścian, gdy w domu biegają dzieci lub duże psy. Fakturowanie ścian doskonale też maskuje wszelkie nierówności czy zużytą i zniszczoną powierzchnię, w przypadku starszych obiektów.

Fakturowanie ścian nie wymaga wielkich nakładów finansowych, tym bardziej, że całą czynność można wykonać samodzielnie. Nie trzeba też zdobić w ten sposób wszystkich pomieszczeń, a nawet wszystkie ściany w jednym pokoju. Mogłoby to bowiem stworzyć nieco piwniczną atmosferę. Ale taka kompozycja na wybranej ścianie, być może tej, przy której stoi kominek będzie wyglądała spektakularnie. Nie powinno się też stosować tej techniki na wąskich paskach ściany, mogłoby to bowiem wyglądać jak techniczna wada. Faktura najkorzystniej prezentuje się na ścianach, gdzie nie ma otworów okiennych i drzwiowych, a ściana tworzy jedną obszerną powierzchnię, którą nie zakłócają ani meble, ani nadmiar ozdób.

faktura na ścianie

Dekorowanie ścian
Kliknij i sprawdź ceny!

Faktura na ścianie - przygotowanie powierzchni

Dekoracyjna faktura na ścianie stanowi oryginalny sposób na ciekawą aranżację wnętrz. Dzięki temu powstaje trójwymiarowa powierzchnia, na której załamujące się światło tworzy niezwykłe wzory i nadaje pomieszczeniu ciekawy, niepowtarzalny wygląd.

Gdy wszystkie decyzje co do wyboru ściany, wzoru i kolorystyki zostały podjęte nadchodzi czas realizacji pomysłu. Zaczynamy go od przygotowania ściany poprzez nałożenie na nią emulsji gruntującej. Wzmocni ona parametry powierzchni oraz ułatwi wiązanie się zaprawy. Nierozcieńczoną emulsję nakłada się na ścianę przy pomocy wałka lub pędzla. Powinna ona stworzyć cienką i równą warstwę. Następnie emulsja powinna całkowicie wyschnąć, trwa to zwykle ok. 2 godzin.

Nakładanie zaprawy

Kolejnym zadaniem prowadzącym do otrzymania ciekawej strukturalnie faktury jest nałożenie zaprawy, która będzie stanowić tło dla wzorów. W sklepach budowlanych można kupić specjalne tynki dekoracyjne, ale to dla tych osób, które nie muszą liczyć się z kosztami. Dla pozostałych istnieje bardziej ekonomiczne rozwiązanie czyli użycie cementowej zaprawy szpachlowej stosowanej do wykańczania powierzchni ścian. Efekt jej użycia będzie równie spektakularny jak zastosowanie tynku dekoracyjnego a zdecydowanie znacząco tańszy.

Zaprawę cementową należy nałożyć równą warstwą o grubości od 1 do 10mm. Pozwoli to na uzyskanie końcowego efektu w postaci głębokiego fakturowania powierzchni. Zaprawę przygotowuje się poprzez połączenie suchej mieszanki z wodą w proporcjach 0,30 l wody na 1 kg zaprawy. Ilość składników dobieramy jednak w zależności od cech powstałej konsystencji zaprawy. Powinna ona być dość gęsta, tak by nie spływała ze ściany pod swoim ciężarem. Gdy zaprawa otrzyma właściwą gęstość nakładamy ją na ścianę i na koniec możemy przystąpić do najprzyjemniejszego etapu pracy czyli zabawy w prawdziwego artystę.

Jak powstaje faktura na ścianie ?

Aby poczuć się artystą potrzebujemy odpowiednie narzędzia. Może to być paca zębata o wąskim lub szerokim rozstawie zębów, a może to też być zwykła szczotka czy własne palce. Można grawerować w ścianie esy-floresy, ale można wykonywać też precyzyjne wzory. Jedynym ogranicznikiem jest poczucie estetyki wykonującego pracę. W niewielkich pomieszczeniach sprawdzają się, często stosowane, półkola zachodzące na siebie a w pomieszczeniach obszernych i nowoczesnych można wykorzystać tzw. sztruksową ścianę, czyli pionowe lub poziome paski wyraźnie widoczne w strukturze zaprawy. Ale równie dobrze wyglądają nieregularne wzory, napisy a nawet rysunki.

Gdy wyschnie zaprawa

Po zakończeniu prac graficznych należy odczekać minimum jedną dobę i można przystąpić do ostatniego etapu fakturowania ścian czyli ich malowania. Tego rodzaju ścianę najlepiej maluje się pędzlami. Wałek nie poradzi sobie z taką ilością zagłębień. Kolor ściany jest całkowicie dowolny i zależny od tego jaki efekt końcowy chcemy uzyskać. Kolorowe farby w ciepłych odcieniach nadadzą pomieszczeniu rustykalny charakter. Natomiast barwy stonowane, szarości będą doskonale wyglądać w minimalistycznych i nowoczesnych wnętrzach. Jeżeli faktura na ścianie obejmuje tylko jedną z nich warto pokusić się o jeszcze jeden kontrast podkreślających strukturę ściany. Łatwo to osiągnąć malując tę jedną ścianę na wyraźnie odmienny kolor kontrastujący lub z tej samej palety barw.

Farby strukturalne

Ciekawym rozwiązanie dla uzyskania faktury na ścianie jest zastosowanie farb strukturalnych. Farby strukturalne to materiał pośredni pomiędzy zwykłą farbą a tynkiem dekoracyjnym. Zwykłe farby zawierają wypełniacze tworzące bardzo gładką warstwę. Natomiast farby strukturalne zawierają wypełniacze o minimalnym, ale wyraźnym uziarnieniu albo posiadają dodatki zwiększające lepkość farby. Dzięki temu farba nie rozlewa się na ścianie i można nadaj je wyraźną fakturę.

Farbę strukturalną nakłada się pędzlem, wałkiem, pacą lub szpachelką. Fakturę wykonuje się szybko i "jednym pociągnięciem" na całej długości malowania, nie odrywając ręki od ściany. Dopiero po nałożeniu jej na ścianę można nadać ścianie wymyśloną przez siebie fakturę. Trzeba to jednak zrobić szybko, zanim farba wyschnie.

Pomysłów na oryginalne i nietuzinkowe wnętrza jest wiele. Można uzyskać je odpowiednią aranżacją przestrzeni a można sięgnąć głębiej i rozpocząć pracę jeszcze na etapie malowania ścian. Faktura na ścianie stanie się wówczas jedną ze składowych wizji projektanta, które w sumie wszystkim pomysłów stworzą kreatywną przestrzeń. Przemyślany i konsekwentnie realizowany projekt aranżacji zamieni zwykłe mieszkanie w bloku w najlepsze miejsce na ziemi.