Wyniki Twojego wyszukiwania

Energia przyszłości – panele fotowoltaiczne / kolektory słoneczne

Odnawialne źródła energii są przyszłością branży energetycznej. Paliwa kopalniane prędzej lub później staną się nierentowne w wydobyciu lub zwyczajnie ulegną wyczerpaniu. Będzie to moment, kiedy wszyscy zwrócą się w kierunku czystej i taniej energii, jaką z pewnością mogą zapewnić alternatywne metody pozyskiwania energii. Najpopularniejsza i najłatwiej dostępna, jeżeli idzie o zastosowanie w gospodarstwie domowym, jest bez wątpienia energia pochodząca ze słońca. Wiele państw (w tym Polska) przewiduje znaczne dotacje i pomoc dla osób, które zdecydują się na zainstalowanie na własny użytek paneli fotowoltaicznych oraz kolektorów słonecznych, np. na dachach swoich domów.

Panele fotowoltaiczne vs kolektory słoneczne

Na początek warto wyjaśnić czym różni się panel fotowoltaiczny od kolektora słonecznego. Wiele osób utożsamia oba rodzaj urządzeń. Tymczasem działają one w odmienny sposób. Mają także zupełnie inne zastosowanie.

  • Panele fotowoltaiczne służą do wytwarzania energii elektrycznej. Padające na nie światło zostaje „uwięzione” w panelu i przekształcone w prąd. Ten następnie jest zużywany na bieżące potrzeby, magazynowany lub odsprzedany do sieci publicznej.
  • Kolektory słoneczne pod względem technologicznym są prostszymi urządzeniami. Ich zadaniem jest wykorzystywanie ciepła zawartego w promieniowaniu słonecznym, które zostaje wykorzystane do podgrzewania wody lub innej cieczy, ewentualnie gazu lub powietrza. W gospodarstwach domowych kolektory słoneczne najczęściej służą do podgrzewania wody, która zasila następnie domową instalację wodną.

Panele fotowoltaiczne i ich rodzaje

Istnieją dwa najczęściej wybierane rodzaje paneli fotowoltaicznych. Różnią się między sobą przede wszystkim sprawnością oraz ceną.

  • Najwyższą sprawność (oraz cenę) mają panele monokrystaliczne. Plasuje się ona w granicach 15% – 19%. Ich nazwa nawiązuje do ich budowy. Składają się z pojedynczych kryształów krzemu.
  • Największą popularnością cieszą się jednak panele polikrystaliczne. Składają się z wielu kryształów krzemu. Wprawdzie mają minimalnie niższą sprawność (14% – 16%) jednak są jednocześnie bardziej odporne na wysokie temperatury. Są tańsze niż panele monokrystaliczne.

Kolektory słonecznej ich rodzaje

Kolektory słoneczne również dzielą się na dwa wybierane najczęściej typy.

  • Kolektory słoneczne płaskie są tańsze i wysoce wydaje w sezonie letnim. Jednak zimą i w chłodniejsze dni nie są w stanie wystarczająco ogrzać wody. Dlatego ich praca ma charakter sezonowy. Największą zaletą kolektorów płaskich jest to, że ze względu na swoją cenę, umożliwiają szybszy zwrot inwestycji. Z tego powodu są najczęściej wybieranym typem kolektorów słonecznych.
  • Kolektory słoneczne próżniowe maksymalnie ograniczają zbędne straty ciepła. Ponieważ część absorbująca energię cieplną jest odgrodzona próżnią, ich sprawność jest bardzo wysoka. Jednak koszt takich kolektorów jest wyższy. W zamian umożliwiają one podgrzewanie wody w nieco chłodniejsze dni lub przy sprzyjających warunkach nawet zimą.

Kolektory słoneczne to dobra lokata dla Twoich pieniędzy

Decydując się na pozyskiwanie energii ze Słońca, warto sprawdzić jak szybko zwróci się koszt inwestycji. Przyjęło się, że rentowny jest praktycznie zawsze montaż kolektorów słonecznych. Jest to najtańszy sposób ogrzewania wody w sezonie letnim w warunkach polskich. Ogrzanie wody jest możliwe nie tylko w upały, ale także w zwykłe ciepłe dni. Także w wiele wiosennych i jesiennych dni można liczyć na sprawne działanie kolektora. Decyzja o założeniu kolektorów słonecznych może zwrócić się finansowo już po 4 do 10 lat. Dlatego nie bez powodu wybór odnawialnych źródeł energii jest nazywany inwestycją. Roczna oszczędność przewyższa zysk jaki można byłoby uzyskać, gdyby pieniądze wydane na kolektory słoneczne (i to wliczając serwis) usytuować na lokacie.

Panele fotowoltaiczne – zostać prosumentem

Czy w takim razie decyzja o założeniu kilku paneli słonecznych wytwarzających energię elektryczną będzie także opłacalna? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. W niektórych przypadkach zwrot może nastąpić dopiero po kilkudziesięciu latach. Dlatego warto rozważyć możliwość zakupu większej ilości paneli fotowoltaicznych, które wyprodukują nadwyżkę energii. Tę będzie można odsprzedać do sieci energetycznej. Takie gospodarstwa domowe nazywane są prosumentami. W tym wypadku oznacza to, że nie tylko biernie konsumują prąd z sieci energetycznej. Ponieważ nadwyżka energii eklektycznej jest odsprzedawana, są oni również jej wytwórcami. Mówiąc inaczej, sami także wytwarzają na rzecz innych wartość dodaną (tutaj w postaci prądu).

panele fotowoltaiczne

Panele fotowoltaiczne
Kliknij i sprawdź ceny!

Zysk pozaekonomiczny

Dla wielu osób ważniejsze w podjęciu decyzji o montażu instalacji odnawialnych źródeł energii niż argumenty natury ekonomicznej, są wartości. Bezsprzecznie korzystanie z czystej energii pozwala przyczynić się do mniejszej emisji gazów cieplarnianych oraz niższego skażenia środowiska. Tą zaletę podkreślają osoby, dla których ważna jest ekologia i zrównoważony rozwój.

Decentralizacja i wolność

Równie często chwalona jest niezależność energetyczna. Oznacza to, że w przypadku problemów z zasilaniem lub gazem, podwyżki cen prądu i paliw lub jakiegoś większego kryzysu osoby, które wybrały odnawialne źródła energii będą mniej podatne na zewnętrzne zawirowania polityczne i ekonomiczne. Może to mieć znaczenie już za kilkadziesiąt lat, gdy złoża węgla, ropy i gazu zaczną się kurczyć. Najkorzystniejsze byłoby wytworzenie do tego czasu zdecentralizowanej sieci pozyskiwania energii.

Oznacza to, że monopol dużych elektrowni (w Polsce głównie spalających węgiel wraz z biomasą) zostałby zastąpiony przez szereg lokalnych dostawców: gospodarstw domowych, spółdzielni i pomniejszych przedsiębiorstw. Wytwarzana przez nie energia byłaby czysta i tania, a przede wszystkim niezależna od globalnego rynku surowców i energii. Warto z wyprzedzeniem stać się częścią tych zmian. Najłatwiejszy sposób, aby to zrobić, to zainwestowanie w panele fotowoltaiczne i kolektory słoneczne. Szczególnie, gdy obecnie dostępne są bardzo atrakcyjne dotacje dla osób, które podejmą taką decyzję.

Podobne artykuły

Energia przyszłości – panele fotowoltaiczne / kolektory słoneczne

Lut 22, 2018

Odnawialne źródła energii są przyszłością branży energetycznej. Paliwa kopalniane prędzej lub później staną się nierentowne w wydobyciu lub zwyczajnie ulegną wyczerpaniu. Będzie to moment, kiedy wszyscy zwrócą się w kierunku czystej i taniej energii, jaką z pewnością mogą zapewnić alternatywne metody pozyskiwania energii. Najpopularniejsza i najłatwiej dostępna, jeżeli idzie o zastosowanie w gospodarstwie domowym, jest bez wątpienia energia pochodząca ze słońca. Wiele państw (w …

Czytaj więcej

Poddasze – może być Twoim azylem

Lut 15, 2018

Wybierając meble do domu bardzo często zapominamy o aranżacji poddasza. Mogłoby się wydawać, że urządzenie przytulnego pokoju na poddaszu to jedynie dodatkowe koszty. Tymczasem z poddasza można zrobić miejsce, w którym można całkowicie się wyciszyć i nabrać energii na kolejny dzień. Jak zaaranżować poddasze, aby stało się prawdziwym azylem? Jakie pomysły warto wykorzystać? Sprawdzone sposoby na aranżację miejsca wypoczynku na poddaszu Poddasze wcale nie …

Czytaj więcej

Poddasze – adaptacja, przystosowanie powierzchni

Gru 23, 2017

Marząc o posiadaniu pięknie zaaranżowanego ogrodu, czy wyjątkowo dużej nieruchomości często decydujemy się na budowę własnego domu. Faktem jest, że decyzja ta wiąże się z dużymi kosztami, aczkolwiek osoby stawiające na pierwszym miejscu przestrzeń oraz marzące o zamieszkiwaniu spokojnych okolic (łąk czy lasów) podejmują decyzję, że zgromadzone oszczędności wykorzystają przy budowie wymarzonego domu. Jak w ciekawy sposób zaaranżować poddasze? (adaptacja, ocieplenie) W dzisiejszych czasach …

Czytaj więcej

Dom – szkodniki na dachu, jak walczyć i zapobiegać

Kwi 01, 2018

Posiadając dom prywatny często trzeba zmagać się z wieloma trudnościami, takimi jak między innymi pleśń, podtopienia, a nawet… szkodniki na dachu. Otóż, dom, a właściwie kawałek miejsca pod nowym, ciepłym oraz – co najważniejsze – suchym dachem to idealna okazja i perfekcyjne schronienie dla dzikich lokatorów. Często jedno niekontrolowane przyzwolenie może okazać się początkiem dużych problemów, bowiem nieproszonych gości niejednokrotnie bardzo ciężko jest wyeksmitować. Warto …

Czytaj więcej

Blachodachówka – rodzaje

Mar 14, 2018

Wybór pokrycia dachu jest jedną z najważniejszych decyzji, które trzeba podjąć w czasie budowy domu. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest blachodachówka. Na popularność tego materiału wpływa przede wszystkim jego korzystna cena oraz atrakcyjna estetyka. Warto wiedzieć, że istnieje kilka różnych rodzajów blachodachówki, które różnią się parametrami, a także wyglądem. Blachodachówka – uniwersalne pokrycie dachowe Blachodachówka jest w zasadzie standardowym rozwiązaniem stosowanym w przypadku dachów domów …

Czytaj więcej

Typ oferty
Kategoria
Cena
Powierzchnia
Pietro
Liczba pokoi
{{prop.label}}
{{prop.label}}
{{prop.label}}