askdom.pl
Twój regionalny portal nieruchomości - woj. Podlaskie

Działamy na rynku nieruchomości według własnych zasad. Wszystko po to, by chronić naszego klienta

Działamy na rynku nieruchomości według własnych zasad. Wszystko po to, by chronić naszego klienta

Firm pomagających nabyć, sprzedać czy zarządzać nieruchomością jest na rynku wiele. Dziś każda odnoga rynku wymaga specjalizacji. Rynek nieruchomości jest wymagający i charakteryzują go duże pieniądze. Dlatego tak ważne jest, aby dać pewność klientowi, że ma do czynienia z profesjonalistami. O tym jak wybrać właściwą agencję nieruchomości, jakie modele współpracy są możliwe, jak przygotować się do zakupu, bądź sprzedaży nieruchomości, opowiada prawnik Małgorzata Stefanowicz, właścicielka agencji Apogeum Nieruchomości, która aktywnie funkcjonuje na lokalnym rynku od ponad 17 lat.


Pani Małgorzato, mamy nieruchomość i chcemy ją sprzedać. Co mamy zrobić?

To zależy. Jeżeli chcemy to zrobić za pośrednictwem agencji nieruchomości, najczęściej odbywa się to po podpisaniu mowy pośrednictwa, w której zostaną określone szczegółowe warunki współpracy. Jeżeli firma tego nie proponuje na starcie, radziłabym uważać. To niepokojący znak.

Jak się to odbywa u Was?

My przewidujemy możliwość podpisania jednego z trzech rodzajów umów pośrednictwa. Dajemy klientowi szeroki panel. Tego dziś wymaga rynek. Klient musi mieć wybór.

Pierwszy rodzaj?

Umowa bez zastrzeżenia wyłączności. Jest to umowa otwarta.

Co to oznacza?

Zawarcie umowy bez zastrzeżenia wyłączności daje klientowi możliwość zgłoszenia swojej oferty również do innych biur nieruchomości. Ta forma ma swoje wady i zalety. Co prawda teoretycznie oferta powinna dotrzeć do większego grona potencjalnych klientów, niemniej jednak oferowanie jej przez wiele biur na raz może spowodować, że nabierze charakteru potocznej i nie będzie budzić zainteresowania. Poza tym wymaga ona dość dużego zaangażowania klienta przy podpisywaniu umów pośrednictwa i kontaktu z wieloma pośrednikami. Umowy typu otwartego wbrew panującemu przekonaniu nie stwarzają optymalnych warunków do sprzedaży nieruchomości.

A wydawałoby się, że im więcej – tym lepiej. No dobrze, a drugi rodzaj?

To analogicznie umowa z zastrzeżeniem wyłączności w stosunku do innych biur nieruchomości. To umowa pośrednia. Przy tej koncepcji klient powierza naszemu biuru wyłączną możliwość oferowania nieruchomości, zachowując prawo do osobistego poszukiwania nabywcy i sprzedaży nieruchomości bez pośrednictwa biura.

I trzecia?

To umowa z pełnym zastrzeżeniem wyłączności. Oznacza to, że klient powierza sprzedaż nieruchomości wyłącznie naszemu biuru. Bez względu na źródło pochodzenia klienta biuro zajmuje się sprzedażą i w związku z tym klient jest zobowiązany zapłacić nam wynagrodzenie.

Ta forma współpracy niesie korzyści dla obu stron?

Tak. Klient nie traci cennego czasu, gdyż jego zaangażowanie w proces sprzedaży ograniczamy do niezbędnego minimum. Poza tym, ma on pewność, że sprzedażą zajmą się profesjonalnie przygotowane osoby. Oczywiście mówię o naszym biurze. Nad ofertą pracuje jeden pośrednik, który na bieżąco modyfikuje informacje, prowadzi sprawy klienta od początku do końca transakcji. Dla nas takie rozwiązanie daje możliwość intensywnej pracy nad sprzedażą nieruchomości, a także pozwala na większe zaangażowanie środków finansowych na reklamę nieruchomości.

Co zawierają takie umowy? Na co musimy się nastawić?

Formę umowy pośrednictwa, zakres czynności pośrednictwa, prawa i obowiązki stron oraz wysokość wynagrodzenia pośrednika. To wszystko jednak uzgadniamy indywidualnie z każdym zainteresowanym. Nie mamy gotowej umowy, którą przekazujemy wszystkim klientom. To sprawa zupełnie odrębnego podejścia. Dodatkowo, podczas rozmów, weryfikujemy i ostatecznie ustalamy cenę rynkowej nieruchomości. Przed wprowadzeniem oferty na rynek opracowujemy najbardziej korzystną dla danej nieruchomości strategię sprzedaży.

Co musi przygotować klient, który chce sprzedać nieruchomość i przychodzi w tym celu do Was?

Zawsze prosimy o przygotowanie dokumentów świadczących o tytule prawnym do zbywanej nieruchomości, określających jej stan prawny, a także w miarę możliwości innych dokumentów, takich jak np. numer księgi wieczystej, odpis z ksiąg wieczystych, wypisy i wyrysy z rejestru gruntów. W razie potrzeby pomagamy klientowi w regulowaniu stanu prawnego nieruchomości, czy też pozyskaniu niezbędnych do sprzedaży dokumentów.

A co w przypadku, kiedy chcemy kupić nieruchomość? Na co uważać, żeby nie kupić bubla? Jak wybrać taką nieruchomość?

Rozpoczęcie procesu poszukiwania nieruchomości rozpoczynamy od uzyskania jak największej ilości istotnych informacji charakteryzujących dom, mieszkanie czy działkę, którą klient zamierza kupić. Kolejnym krokiem jest podpisanie umowy pośrednictwa w kupnie nieruchomości, dającej możliwość zaprezentowania konkretnych już nieruchomości mogących spełniać oczekiwania klienta. Jeżeli żadna z tych ofert nie będzie mu odpowiadała, ponownie rozpoczynamy poszukiwania nieruchomości zgodnie z preferencjami. Prezentacja nieruchomości odbywa się też zawsze w obecności naszego pośrednika. Pośrednik, jak i cały nasz zespół, jest z klientem również w dalszych etapach transakcji, aż do zakończenia całego procesu sprzedaży i wydania nieruchomości.

Przejdźmy w takim razie do konkretów. Co zapewniacie klientowi, który chce kupić nieruchomość?

Oferujemy pomoc w opracowaniu najbardziej korzystnego sposobu sfinalizowania transakcji. Na życzenie klienta uczestniczymy i pomagamy w negocjacjach ze sprzedającymi. Przygotowujemy niezbędne dokumenty do przeprowadzenia transakcji kupna – sprzedaży. Informujemy o kosztach związanych z zawarciem transakcji. Dostarczamy notariuszowi zebrane dokumenty i uzgodnione warunki transakcji, a także jesteśmy z klientem przy zawarciu aktu notarialnego. Co ważne, jesteśmy też z klientem w czasie wydania nieruchomości, ponieważ na tym ostatnim etapie sporządzamy protokoły przekazania nieruchomości. Zajmujemy się też wszelkimi sprawami związanymi z przekazaniem zakupionej nieruchomości np. rozliczamy strony ze spółdzielnią mieszkaniową, zarządcą, deweloperem oraz z dostawcami mediów.

Czy do takich działań, potrzeba wyspecjalizowanej kadry?

Rynek nieruchomości to rynek dużych pieniędzy, ogromnych inwestycji. Obrót nieruchomościami, kupno, sprzedaż, dla wielu ludzi to działania związane z dorobkiem całego życia. A rynek potrafi zaskakiwać. Jest dużo luk prawnych, dużo ukrytych – zawiłych spraw, które mogą nam przysporzyć w przyszłości ogromnych problemów. Dlatego, aby skutecznie działać na tym rynku, trzeba być specjalistą. My działamy na rynku, według naszych własnych zasad, opartych o prawo, ale też skuteczność. Wszystko po to, by dać naszemu klientowi poczucie bezpieczeństwa i go chronić przed popełnieniem błędów, które mogą skutkować problemami. Tytułem końca, warto też, przed wyborem, sprawdzić biuro nieruchomości. Nasz profesjonalizm potwierdza ilość lat, które funkcjonujemy na rynku, ale także uzyskane certyfikaty i wyróżnienia. Ja osobiście posiadam licencję zawodową Pośrednika w Obrocie Nieruchomościami nadaną w 2003 roku przez Urząd Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast, a także uzyskałam tytuł Doradcy Rynku Nieruchomości Powszechnego Towarzystwa Ekspertów i Doradców Rynku Nieruchomości w Warszawie. Uczestniczę w licznych konferencjach i szkolenia nieustanie pogłębiając swoją wiedzę, a wszystko po to, aby jak najlepiej dbać o interesy moich klientów.

POZNAJ OFERTĘ BIURA NIERUCHOMOŚCI