Wyniki Twojego wyszukiwania

Drewutnia – konstrukcja i zastosowanie

drewutnia

Posiadając własny dom, bądź też wędzarnię, musimy zdawać sobie sprawę, że drewno przeznaczone na opał musi przez określony czas sezonować, aby wyschło, a wilgoć wyniosła około piętnaście do dwudziestu procent. Zwykle ten okres waha się od osiemnastu do dwudziestu czterech miesięcy (dwóch lat). Wówczas drzewo może wygenerować większą energię opałową, palić się dużej i wytwarzać mniej zanieczyszczeń. Równocześnie, ma to również wpływ na mniejszą ilość sadzy w palenisku czy też szybie kominkowym i przewodzie kominowym. Problem jednak pojawia się, kiedy w grę wchodzi miejsce do przechowywania opału właśnie. W tym momencie należy wspomnieć, że doskonale w tejże roli sprawdza się drewutnia. 

Czym jest drewutnia?

Drewutnia to nic innego jak – zgodnie z nazwą – miejsce do przechowywania drewna na opał. Drewutnie są stawiane na ogrodzie. Mają one przede wszystkim pozwolić odpowiednio osuszyć drzewo, a równocześnie zagwarantować właściwą wentylację, by opał był gotowy na zimę.

Do czego stosuje się drewutnię?

Drewutnia, jak już wspomniano, jest stosowana przede wszystkim do przechowywania drzewa oraz do jego właściwego osuszenia. Jej właściwa konstrukcja pozwala ochronić opał przed zmoknięciem, a równocześnie umożliwia jego wysuszenie i zmniejszenie wilgotności do odpowiednich parametrów. Zwykle drewutnie są również dobrze wentylowane. Należy wspomnieć, że kluczową rolę odgrywa nie tylko napomniana konstrukcja, ale jej rodzaj oraz – najważniejsze – lokalizacja. To wszystko bowiem ma wpływ na to, jak długo drzewo będzie suszone oraz jaką wilgotnością będzie się cechowało.

Gdzie postawić drewutnię?

Drewutnia powinna być postawiona w dogodnym miejscu, tak aby gwarantowała swobodny dostęp do opału oraz optymalne warunki dla składowanego drewna. Warto postawić drewutnię nieopodal mieszkania, bowiem regularne noszenie opału będzie znacznie łatwiejsze, jeśli zlokalizujemy je blisko wejścia. W chwili, gdy drewutnia będzie położona w najdalszym miejscu ogrodu, a przy okazji beż żadnej wyznaczonej ścieżki, może okazać się niefunkcjonalna. Zwykle umieszcza się je przy ścianie domu, garażu lub też budynku gospodarczego – drzewo nie będzie bowiem rzucać się zbytnio w oczy i pozwoli zaoszczędzić miejsce na ogrodzie.

Wybrane miejsce powinno być przede wszystkim przewiewne i osłonecznione, a równocześnie musi chronić opał przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Słońce bowiem wpływa na większe parowanie warstw zewnętrznych, a ruch powietrza odprowadza parę poza drewutnię. Nie należy także stawiać jej od strony północnej. To może sprzyjać podwyższonej wilgotności, a promienie słoneczne nie będą bezpośrednio dochodzić do opału.

Co więcej, drewno nie powinno dotykać elewacji domu lub garażu, ponieważ może sprzyjać pojawieniu się wilgoci i grzyba na ścianach.

drewutnia

Drewutnia
Kliknij i sprawdź ceny!

Konstrukcja drewutni

Konstrukcja drewutni powinna obejmować kilka elementów. Wśród nich wymienia się między innymi wysunięty okap, chroniący przed opadami deszczu i śniegu, a także mocny stelaż z drewna, bądź metalu, tak aby gwarantował on stabilność opału.

Rodzaje drewutni

Wśród rodzajów drewutni wymienić można dwie najważniejsze, to jest konstrukcja powiązana z budynkiem gospodarczym, domem lub też garażem, a także konstrukcja wolnostojąca – niezależna od innych budynków.

Powiązana

Konstrukcja powiązana to przede wszystkim drewutnia, która nie stanowi budynku odrębnego. Zwykle są one projektowane już na etapie budowania domu. Rodzaj ten wykorzystuje ścianę garażu lub budynku gospodarczego i przylega do niej w sposób bezpośredni. Zwykle jednak – co ważne – drewutnie tego typu są umieszczane nieopodal tarasu, tak aby odległość pomiędzy kominkiem a miejscem składowania opału była jak najmniejsza. Z całą pewnością zaletą takich konstrukcji jest oszczędność miejsca, co w szczególności sprawdza się w przypadku ogrodów o niewielkiej przestrzeni.

Wolnostojąca

Konstrukcje wolnostojące to odrębne koncepcje. Nie są one uzależnione od innych budynków, a co więcej – są znacząco tańsze ze względu na dostępność w sklepach ogrodowych.

Zalety korzystania z drewutni

Drewutnie to przede wszystkim wygodna. Dzięki nim, nie trzeba martwić się o niewystarczająco małą wilgotność opału, a także o to, gdzie drzewo będzie przechowywane. Oprócz tego, za ich sprawą istnieje możliwość zaoszczędzenia miejsca oraz zachowania porządku na ogrodzie, co z kolei nie zdarza się, kiedy drewno „wala się” po kątach.

Jak samodzielnie zbudować drewutnię?

Mimo że drewutnię można kupić, to istnieje także możliwość samodzielnego jej zbudowania. Podstawowym materiałem jest drewno, jednakże do ich stworzenia można również użyć bali, desek oraz krawędziaków, a także drewna sosnowego i drewna modrzewiowego.

Na samym początku należy wybrać miejsce, gdzie będzie stała drewutnia, a także zadbać o porządne, stabilne oraz solidne fundamenty, które utrzymają całą konstrukcję w trakcie bardzo silnego wiatru, nawet, kiedy będzie ona pusta. Oprócz tego, ważnym aspektem są niepełne ściany oraz szczelny dach. Niejednokrotnie do drewutni wykonuje się także specjalny podest, który będzie lekko uniesiony nad podłożem.

Po pierwsze, należy wyrównać i utwardzić teren wokół drewutni. To pozwoli uniknąć spływania wód opadowych pod drewno, co z kolei nie zawilgoci opału. Na początku należy wykonać betonowe stopy w rozstawie około jednego metra, czyli wykopać doły o zalać je betonem. Pośrodku stóp, w trakcie wiązania się betonu, umieścić należy wsporniki drewnianych słupów. Bloczki fundamentowe powinno się rozłożyć w jednym lub kilku rzędach, a następnie zabezpieczyć je papą, bądź folią izolacyjną.

Na wspornikach należy następnie zamontować drewniane słupy – z przodu powinny być one wyższe w stosunku do słupów umieszczonych z tyłu. To umożliwi uzyskać właściwy kąt nachylenia wynoszący minimum trzy stopnie przy dwuwarstwowej papie. Kolejnym krokiem jest zamontowanie podpór dachu – na końcach słupów należy umieścić krokwie dachowe. Dach powinien wystawać około trzydzieści centymetrów poza obrys drewutni. To pozwoli ochronić drewno przed deszczem oraz spływającą deszczówką.

Nie da się ukryć, że drewutnia musi mieć także podłogę, która nie pozwoli stykać się drewnu z ziemią. Zastosować można między innymi deski oraz kostkę brukową, jednak należy zachować także dostęp do powietrza. Ważne jest też, by zamontować i połączyć ze sobą ściany boczne, które dopełnią konstrukcję i zapewnią jej stabilność. Ściany najczęściej wykonuje się z desek lub kantówek, które gwarantują przewiew powietrza, dostęp słońca i właściwe zmniejszenie wilgotności opału.

Podobne artykuły

Oczko wodne – pomysły i inspiracje

Mar 04, 2018

Aranżując własny wymarzony ogród często rozważamy opcję doboru odpowiednich mebli ogrodowych, altan czy roślinności, która będzie w piękny i naturalny sposób zdobić nasz zielony zakątek. Nie każdy z nas zdaje sobie jednak sprawę z tego, że pomysł na aranżację ogrodu to kwestia prosta – trudniejsze jest „urządzenie” naszego wymarzonego miejsca wypoczynku z głową. W celu tym często stawiamy na zakup wygodnych mebli wypoczynkowych, które …

Czytaj więcej

Drewutnia – konstrukcja i zastosowanie

Wrz 19, 2018

Posiadając własny dom, bądź też wędzarnię, musimy zdawać sobie sprawę, że drewno przeznaczone na opał musi przez określony czas sezonować, aby wyschło, a wilgoć wyniosła około piętnaście do dwudziestu procent. Zwykle ten okres waha się od osiemnastu do dwudziestu czterech miesięcy (dwóch lat). Wówczas drzewo może wygenerować większą energię opałową, palić się dużej i wytwarzać mniej zanieczyszczeń. Równocześnie, ma to również wpływ na mniejszą …

Czytaj więcej

Sztuczna trawa na balkonie!

Maj 20, 2018

Istnieje wiele sposobów na ozdobienie balkonu. Wiele osób decyduje się na uprawę roślin ozdobnych, jednak wymaga to wiele czasu i uwagi. Dużo łatwiejszym rozwiązaniem jest sztuczna trawa na balkonie. Taka nawierzchnia jest ładna i przyjemna w dotyku. Pozwala na szybkie zakrycie zniszczonych lub mało estetycznych płytek. Sztuczna trawa – pomysł na balkon Sztuczna trawa jest idealnym rozwiązaniem we wszystkich miejscach, w których stworzenie naturalnego …

Czytaj więcej

Glebogryzarka w ogrodzie

Maj 06, 2018

Mając odrobinę miejsca przy naszych domostwach często chcemy urządzić ogródek. Oczywiście wszyscy chcemy, żeby prezentował się on możliwie najlepiej. Aby mógł zachwycać swym pięknem konieczny będzie zakup odpowiednich narzędzi, które pomogą utrzymać ogród atrakcyjnym. Często szczególnej pielęgnacji wymaga obszar ziemi, a kiedy jest on wyjątkowo duży, to wówczas idealnym sprzętem okaże się glebogryzarka. Zastępując szpadel oraz widły zdecydowanie ułatwia pracę w ogrodzie i czyni …

Czytaj więcej

Jak zbudować stacjonarny grill w ogrodzie?

Cze 18, 2018

Gdy zbliża się lato każdy właściciel ogrodu, działki, altanki a nawet balkonu przygotowuje się do sezonu grillowania. W ofercie sklepów z wyposażeniem domu czy oferujących materiały budowlane można dostać wszelkie rodzaje grilli: tradycyjne na węgiel drzewny, gazowe czy elektryczne. Są one mobilne, wygodne w użyciu i niezawodne. Jednak każdy miłośnik grillowania marzy o jednym: o własnym, stacjonarnym, prawdziwym grillu, przy którym będzie można spędzać czas w …

Czytaj więcej

Jaki trawnik wybrać – z rolki czy wysiewany?

Wrz 16, 2018

Trawnik jest zdecydowanie jednym z najbardziej reprezentacyjnych elementów każdej nieruchomości. To on w dużym stopniu decyduje o atrakcyjności posesji i potrafi skutecznie podnieść jej wartość. Walory praktyczne również są bardzo ważne, a właściciele domów dbają o nie, aby móc na nim komfortowo wypoczywać i spędzać czas. Jedną z najtrudniejszych decyzji w tej kwestii jest wybór pomiędzy trawnikiem z rolki a trawieniem siewnym — jakiego …

Czytaj więcej