Wyniki Twojego wyszukiwania

Deszczówka – jak gromadzić i do czego wykorzystywać?

Według szacunków, zużycie wody na jedną osobę w okresie jednego dnia wynosi ok. 150l. Wykorzystujemy wodę do picia, mycia, gotowania, kąpieli, prania, podlewania etc. Ale woda, którą używamy do gotowania, kąpieli, picia i zmywania naczyń musi być najwyższej jakości. Ta jakościowa woda to zaledwie połowa ilości jaką wykorzystujemy w ciągu dnia, do pozostałej części z powodzeniem wystarczyłaby deszczówka.

Deszczówka, co to jest?

Deszczówka posiada jedną niezaprzeczalną cechę, jest miękka. Dlatego doskonale nadaje się do prania w pralkach. To woda miękka do tego stopnia, że z powodzeniem można by zmniejszyć o połowę ilość detergentów używanych do prania, a woda i tak by się pieniła. Deszczówkę można używać do:

  • mycia samochodu
  • mycia podłóg
  • wszelkich prac porządkowych
  • spłukiwania toalet
  • prania w pralce

Używając deszczówki do tych czynności nie tylko oszczędzamy wodę jakościową, ale likwidujemy problem wytrącania się kamienia wapiennego z wody i tworzenia się osadów z kamienia. Woda deszczowa korzystnie działa na rośliny i zapewnia im lepszy rozwój. Z tej racji instalacja wykorzystywana do gromadzenia wody deszczowej stanowi ekonomiczna i ekologiczną inwestycję. Każdy litr użytej wody deszczowej stanowi oszczędność wody pitnej. A woda deszczowa, nawet w naszym klimacie, jest wszędzie dostępna.

Sposoby gromadzenia i odprowadzania deszczówki

Najmniej wymagającym sposobem na gromadzenie deszczówki, przynajmniej na działce, jest orynnowanie domu. A najskuteczniejsze metody odzyskiwania deszczówki  to użycie;

Zbieraczy

Montuje je się na rurach spustowych z korytkiem przelewowym lub tzw. kroćcem do montowania węża. W ten prosty sposób deszczówka spływa bezpośrednio do zbiornika stojącego obok domu. Sposób ten zapewnia zgromadzenie w pojemniku ok. 60% wartości całej wody deszczowej, reszta spływa poprzez rurę spustową. Metoda ta dodatkowo chroni zbiorniki przed przelaniem się wody w trakcie naprawdę dużych opadów.

Wariantem tej metody jest zbiornik w kształcie kropli, który jest podłączony do rury spustowej i wyposażony w kranik u dołu oraz samonapełniającą się konewkę. W ofercie sklepów specjalistycznych można znaleźć zbiorniki wyściełane od wewnątrz elastyczną folią.

Jeżeli, przede wszystkim z uwagi na estetykę przestrzeni przydomowej, przeszkadza nam widok pojemników z deszczówką tuż przy ścianie mieszkania można zastosować bardziej skomplikowaną instalację i odprowadzać wodę do kanalizacji deszczowej albo ogólnospławnej.

deszczówka

Zbiorniki na deszczówkę
Kliknij i sprawdź ceny!

Drenaż

Innym sposobem na odprowadzanie deszczówki jest drenaż opaskowy. Zakłada się go wokół fundamentów budynku a służy do odwadniania całego terenu. Woda pochodząca z rur spustowych wypływa wprost na opaskę kruszywa. Rurę spustową wody można również zamontować do osadników rynnowych, z koszami na stałe zanieczyszczenia i blokadę zapachową. Taka konstrukcja umożliwia odprowadzanie wody do skrzynek rozsączających ją już w gruncie lub do zbiorników gromadzących deszczówkę.

Odwodnienie liniowe to system wpuszczanych do gruntu korytek. Woda przedostaje się tam przez ruszt i przechodzi dalej przez studzienkę z koszem oraz syfonem. Do tego systemu łatwo podłączyć też odprowadzenie wody do rynien.

Zbiorniki na deszczówkę

Urządzenia przeznaczone do przechowywania deszczówki dzieli się na:

  • Zbiorniki naziemne, które przeznaczone są do zbierania wody bezpośrednio z rur spustowych odprowadzających wodę z rynien i prowadzących ją na zewnątrz budynku. Podłączenie zbiorników naziemnych wykonuje się, za pomocą węża lub rury, do zbieraczy zamontowanych na pionach spustowych. Tego typu zbiorniki dostępne są w różnych kształtach i stylizacjach odwołujących się do detali architektonicznych. Wykonuje je się najczęściej z nieprzezroczystego polietynelu. Materiał ten ma za zadanie ochronę deszczówki przed nadmiernym nasłonecznieniem i nagrzaniem. Polietynel zapobiega również rozprzestrzenianiu się glonów lubiących środowisko wodne. Najczęściej zbiorniki naziemne dostępne są w pojemnościach od 500l , w różnych kształtach i kolorach. Barwę pojemnika można z łatwością dobrać do koloru elewacji, tak by zlewał się on z odcieniem budynku.
  • Zbiorniki podziemne wydają się być znacznie bardziej funkcjonalne. Te najbardziej wytrzymałe można wkopać głęboko w ziemię, dzięki temu nie zaburzają wypracowanego kształtu ogrodu. Zbiorniki mogą mieć pojemność od 2000 do 9000l a ponadto można je ze sobą łączyć zwielokratniając objętość przechowywanej w ten sposób deszczówki.

Pomysł na deszczówkę  

Zbieranie i gromadzenie deszczówki wydaje się być najbardziej naturalnym działaniem, szczególnie wtedy, gdy dysponujemy domem z ogrodem. Ale nie każdy właściciel domu chce wykorzystywać ją do czynności domowych. Równie częstym rozwiązaniem jest bezpieczne rozprowadzanie deszczówki do gruntu. Aby to wykonać niezbędne są skrzynki i tunele rozsączające. Rozsączanie deszczówki polega na czasowym przetrzymaniu wody w instalacji gromadzącej wodę a potem umożliwienie jej powolne przesiąkanie do wód gruntowych. Tempo przesiąkania zależy od współczynnika filtracji- zdolności absorbowania wody do otaczającego dom gruntu.

Całą instalację złożoną ze skrzynki i tuneli rozsączających umieszcza się pod powierzchnią gruntu. Instalacja, dzięki łączeniu poszczególnych modułów, umożliwia pełne osuszanie danego terenu. Zbiorniki zabezpiecza się geowłókniną, ochroni je ona przez zamulaniem. Tego typu instalacja posiada wysoki stopień wydajności, jest skuteczniejsza choćby od rowu odwadniającego.

Co ze zbiornikiem?

Zbiorniki, jako część instalacji, można ustawić na gruncie, zakopać pod jego powierzchnią lub ustawić w piwnicy domu. Zawsze powinny być nieprzezroczyste, by gromadzona w nich woda nie ulegała zbyt intensywnemu nagrzaniu. Zbiorniki gromadzące deszczówkę powinny łączyć się z kanalizacją ogólnospławną. Będzie to miało istotne znaczenie dla bezpieczeństwa w razie obfitych opadów. Dla całego procesu rozsączania wody ogromne znaczenie ma jej czystość. Woda zbierana w cysternach powinna przejść pierwszą filtrację jeszcze w koszach rur spustowych a następnie w nadrynnowych lub podziemnych filtrach żwirowych.

Zbiorniki do przechowywania deszczówki a potem do jej rozsączania dobiera się wielkością do powierzchni dachu, czyli do takiej ilości wody, którą cały system instalacji jest w stanie przechwycić i zaabsorbować.

W trakcie obfitych deszczów, w czasie każdych dziesięciu minut z powierzchni dachu można odzyskać ok. 180 l wody. Jest to ilość, która wystarcza np. na sześciokrotne włączenie prania w pralce. Dlatego wszędzie tam, gdzie powietrze nie jest jeszcze tak zanieczyszczone jak w wielkich aglomeracjach warto podjąć trud systemowego odzyskiwania naturalnej deszczówki.

Podobne artykuły

Dlaczego warto wybrać kocioł na pellet ?

Sie 08, 2019

Zapytaliśmy właściciela firmy Narmet Plus, Rafała Ostaszewskiego dlaczego warto wybrać kocioł na Pellet. Kilka informacji, które nam udzielił znajdziecie poniżej! Spełniają normę 5 klasy oraz ECODESIGN, co oznacza wysoką sprawność cieplną powyżej 93%. Oszczędzamy czas, ponieważ kocioł automatycznie rozpala się, czyści palnik i w razie potrzeby wygasza się. W domu mieszkalnym do 150m2 pełny kosz wystarczy nawet do tygodnia czasu! Wygoda, komfort i porządek …

Czytaj więcej

Płyta gazowa czy indukcyjna?

Maj 29, 2018

Urządzając kuchnię należy dziś myśleć nie tylko o jej funkcjonalności, ale także o estetyce. Jeśli chodzi o kuchenne AGD, to sprawa ma się zupełnie tak samo – sprzęt ma być zarówno praktyczny, jak i wyróżniać się nietuzinkowym wyglądem. Najważniejszym elementem w każdej kuchni bezspornie jest miejsce służące do przygotowywania posiłków – gotowania, smażenia, pieczenia. Jeszcze jakiś czas temu zdecydowanie najbardziej popularne były tradycyjne kuchenki …

Czytaj więcej

Czy warto inwestować w instalację fotowoltaiczną?

Lis 25, 2018

Słońce jest nieograniczonym źródłem energii. Człowiek nauczył się już z niego korzystać i od wielu lat inwestuje w fotowoltaikę. Konstrukcje fotowoltaiczne zamieniające, najprościej mówiąc, światło słoneczne w energię, funkcjonują również zimą, w pochmurne i krótkie zimowe dni. A wbrew wielu utartym opiniom fotowoltaika sprawdza się również w Polsce.  Fotowoltaika, co to jest?  Zasada działania instalacji fotowoltaicznej polega na zamianie energii słonecznej w energię elektryczną. …

Czytaj więcej

Deszczówka – jak gromadzić i do czego wykorzystywać?

Paź 12, 2018

Według szacunków, zużycie wody na jedną osobę w okresie jednego dnia wynosi ok. 150l. Wykorzystujemy wodę do picia, mycia, gotowania, kąpieli, prania, podlewania etc. Ale woda, którą używamy do gotowania, kąpieli, picia i zmywania naczyń musi być najwyższej jakości. Ta jakościowa woda to zaledwie połowa ilości jaką wykorzystujemy w ciągu dnia, do pozostałej części z powodzeniem wystarczyłaby deszczówka. Deszczówka, co to jest? Deszczówka posiada …

Czytaj więcej

Nawet milion złotych dla Twojej firmy na inwestycje. Jak zdobyć takie pieniądze?

Sie 13, 2019

  Ocieplenie siedziby firmy. Zainstalowanie termostatów i indywidualnych liczników ciepła. Wytwarzanie energii na własne potrzeby. Takie m.in. działania sprawiają, że biznes staje się bardziej przyjazny środowisku, a zarazem bardziej efektywny. Teraz na m.in. takie działania można uzyskać pożyczkę – nawet milion złotych dla firmy – na bardzo korzystnych warunkach. Pożyczka Termomodernizacyjna, bo o niej mowa, udzielana jest w ramach funduszu pożyczkowego, działającego przy Fundacji …

Czytaj więcej

Typ oferty
Kategoria
Cena
Powierzchnia
Pietro
Liczba pokoi
{{prop.label}}
{{prop.label}}
{{prop.label}}