Wyniki Twojego wyszukiwania

Czyszczenie klimatyzacji – sprawdzone sposoby

Klimatyzacja w domu to urządzenie bardzo praktyczne, a wręcz – w okresie letnim – niezbędne. Niestety, posiadanie jej ma również pewne minusy, które mogą przekształcić się w poważny problem. Jednym z nich jest czyszczenie klimatyzacji. Czynność ta pozwala bowiem uniknąć poważnych, bardzo niebezpiecznych dla zdrowia skutków, które wpływają nie tylko na najmłodszych domowników, ale także są szkodliwe dla najstarszych członków rodziny. W związku z tym, należy regularnie odświeżać wspomniane urządzenie. Jak to więc zrobić? Warto poznać sprawdzone, domowe sposoby na czyszczenie klimatyzacji.

Czym jest klimatyzacja?

Aby lepiej poznać powody czyszczenia klimatyzacji, warto wcześniej dowiedzieć się, czym tak naprawdę jest to urządzenie i na jakich zasadach działa. Otóż, rzeczony klimatyzator składa się z wentylatora powietrza (nawiewanego), wentylatora chłodzącego (skraplacza), parownika, skraplacza, sprężarki, zespołu filtrów powietrza, a także zaworu rozprężnego. Wspomniane wentylatory wymuszają przepływ ciepłego powietrza na parownik. Powietrze jest poddawane czynnikowi chłodniczemu, które krąży w obiegu, w związku z czym – finalnie – ochładza się. Kolejnym krokiem jest zmniejszenie objętości sprężarki, co sprawa, że wzrasta temperatura, a w skraplaczu oddawane jest ciepło na zewnątrz w formie cieczy. Ciśnienie oraz temperatura z kolei są obniżane w zaworze rozprężnym. W ten sposób, schłodzone powietrze skroplone wraca do parownika, ogrzewa się i przechodzi do stanu gazowego.

W ten sposób, klimatyzatory można podzielić na różne typy, to jest klimatyzator typu split (posiadający jednostkę wewnętrzną i jednostkę zewnętrzną), multisplit (zawierający jedną jednostkę zewnętrzną i kilka jednostek zewnętrznych), a także przenośne oraz kompaktowe. Oprócz tego, klimatyzatory dzielą się też ze względu na montaż i obejmują m.in. ścienne, kanałowe i przypodłogowe.

Domowe sposoby na wyczyszczenie klimatyzacji – krok po kroku

Czyszczenie klimatyzacji to utrapienie w szczególności tych, którzy nie mają pojęcia jak się tak naprawdę za to zabrać. Jako że urządzenie to działa na podstawie wymiany powietrza, jest narażone na zbieranie się w nim zanieczyszczeń, takich jak między innymi pył, grzyby, kurz i inne bakterie, które znajdują się na co dzień w powietrzu lub dostają do klimatyzacji.

Aby uniknąć szkodliwego działania klimatyzacji, należy pamiętać o najważniejszym jego elemencie, czyli filtrze. To właśnie w nim zbiera się największa ilość zanieczyszczeń, dlatego też należy go czyścić w pierwszej kolejności. Aby to zrobić, należy klimatyzację najpierw wyłączyć, a następnie zdjąć jej obudowę i bardzo ostrożnie wyjąć wspomniany filtr. Element ten trzeba umyć pod bieżącą wodą, dodając do niej na przykład mydła, bądź też trochę płynu do mycia naczyń. To samo postępowanie dotyczy tacy, która zbiera skroplinę. Po wszystkim, należy wytrzeć ściereczką nagromadzony kurz we wszystkich miejscach, do których mamy dostęp.

Bardzo przydatny może okazać się również zakup specjalistycznych środków chemicznych. Wcześniej jednak należy zwrócić uwagę na to, czy wybrany produkt nie będzie miał szkodliwego wpływu dla dzieci. Preparaty tego typu pozwalają ochronić klimatyzację, a jednocześnie utrzymać je w czystości przez dłuższy czas. 

Ważną kwestią jest również dbanie o czystość w samym mieszkaniu, w którym znajduje się klimatyzacja. Najważniejsza jest podłoga, na której gromadzi się najwięcej kurzu za sprawą ciągłego ruchu powietrza. Z niej zaś zanieczyszczenia wpadają do klimatyzacji i jednocześnie brudzą ją. 

Jak często czyścić klimatyzację?

Klimatyzacja to urządzenie, które w szczególności przydaje się w trakcie upalnych dni. Można go ustawić w dowolnym miejscu i również o dowolnej porze włączyć. Aby jednak była ona w pełni bezpieczna dla zdrowia, wymaga regularnego czyszczenia. 

Klimatyzacja powinna być czyszczona średnio co dwa tygodnie. Mimo to, niektóre modele posiadają sygnalizację, która daje znać o konieczności odświeżenia urządzenia, bądź też całkowitej wymiany filtra na nowy.

Jakich środków używać do czyszczenia klimatyzacji?

Najczęściej klimatyzację można wyczyścić po prostu za pomocą bieżącej wody i szmatki. Zwykle dodaje się również do tego płynu do mycia naczyń lub mydła. Jeśli jednak chcemy być bardziej „precyzyjni” w tejże czynności, możemy użyć gotowych środków chemicznych. Są one dostępne w sklepach chemicznych i występują przede wszystkim w charakterze koncentratu, sprayu, bądź też płynu. Niektóre środki są przeznaczone do konserwacji oraz czyszczenia klimatyzatorów.

czyszczenie klimatyzacji

Czyszczenie klimatyzacji
Kliknij i sprawdź ceny!

Jak odgrzybić klimatyzację?

Jeśli w odpowiednim czasie nie zadbamy o klimatyzację i nie będziemy jej czyścić, może okazać się, że niezbędne jest odgrzybianie. Wówczas bardzo ważna jest dezynfekcja tacy skroplin, która wydaje się wręcz perfekcyjnym miejscem dla bakterii i grzybów ze względu na wilgotne warunki. Oprócz tego, można również wlać od góry, od strony parownika środek grzybobójczy, który pozbędzie się wszystkich bakterii.

Odgrzybianie klimatyzacji w domu może odbyć się na zasadzie trzech sposobów. Pierwszy z nich polega na wykorzystaniu ozonu, który bez większego problemu usuwa grzyby. W tym jednak pomóc mogą profesjonalne firmy. Drugim z nich jest metoda piankowa. Środek grzybobójczy w formie pianki należy wykorzystać do usuwania bakterii, czyli spryskać nim parownik, najlepiej za pomocą wężykiem w celu lepszej, dokładniejszej aplikacji.

Kolejnym sposobem jest metoda ultradźwiękowa. Ta obejmuje zastosowanie specjalistycznego płynu dezynfekującego oraz urządzenia, które emituje dźwięki o częstotliwości 1,7 MHz. Finalnie, stosując obie rzeczy, dochodzi do wytworzenia się pary, która dociera do wnętrza klimatyzacji oraz usuwa wszystkie zarazki.  

Skutki zaniedbania klimatyzacji

Czyszczenie klimatyzacji to bardzo ważna rzecz, której zaniedbanie niesie ze sobą bardzo nieprzyjemne, a często również niebezpieczne skutki. Wśród nich wymienia się wzrost zachorowań zarówno u dzieci, jak i dorosłych. 

Mimo to, nie jest to jedyny negatywny skutek zaniedbania czyszczenia klimatyzacji. Kolejny dotyczy samego urządzenia – domowa klimatyzacja jest obciążona małą wydajnością, a zarówno zwiększonym poborem energii. Urządzenie pracuje wówczas znacznie głośniej. Warto więc zadbać o klimatyzację w odpowiedni sposób – dokonywać jej regularnych przeglądów. Mimo to, przynajmniej raz w roku powinno się oddać klimatyzację do firmy specjalizującej się w generalnych przeglądach, tak aby mieć pewność, że będzie ona w pełni bezpieczna dla naszego zdrowia, a niejednokrotnie również i życia.

Podobne artykuły

Ocieplenie domu – co jest najważniejsze

Sty 15, 2018

Ocieplenie jest bardzo istotnym elementem w trakcie budowy lub remontu domu. Dobre ocieplenie mieszkania odwdzięczy się nam niskimi kosztami ogrzewania w okresie zimowym oraz sprawi, że będzie się nam w nim bardziej komfortowo mieszkało. Nowo budowane domu muszą być ocieplone i reguluje to prawo, jednak stare budownictwo, pozostawia w tej kwestii wiele do życzenia. Według szacunków, w blisko 70% domach jednorodzinnych w Polsce nie …

Czytaj więcej

Komin z klinkieru – na co zwrócić uwagę?

Mar 16, 2018

Z cegły klinkierowej z powodzeniem można wybudować komin w całości lub tylko obudować klinkierem fragment komina systemowego ponad dachem. Komin z klinkieru prezentuje się bardzo okazale. Należy jednak pamiętać o doborze cegieł klinkierowych i przestrzeganiu podstawowych zasad budowy i wykończenia komina, a będziemy mogli spać spokojnie i być pewni, że nie będzie przeciekał i posłuży nam przez długie lata. Przy konstrukcji komina z klinkieru bardzo ważnym …

Czytaj więcej

Dlaczego warto wybrać kocioł na pellet ?

Sie 08, 2019

Zapytaliśmy właściciela firmy Narmet Plus, Rafała Ostaszewskiego dlaczego warto wybrać kocioł na Pellet. Kilka informacji, które nam udzielił znajdziecie poniżej! Spełniają normę 5 klasy oraz ECODESIGN, co oznacza wysoką sprawność cieplną powyżej 93%. Oszczędzamy czas, ponieważ kocioł automatycznie rozpala się, czyści palnik i w razie potrzeby wygasza się. W domu mieszkalnym do 150m2 pełny kosz wystarczy nawet do tygodnia czasu! Wygoda, komfort i porządek …

Czytaj więcej

Czyszczenie klimatyzacji – sprawdzone sposoby

Gru 05, 2018

Klimatyzacja w domu to urządzenie bardzo praktyczne, a wręcz – w okresie letnim – niezbędne. Niestety, posiadanie jej ma również pewne minusy, które mogą przekształcić się w poważny problem. Jednym z nich jest czyszczenie klimatyzacji. Czynność ta pozwala bowiem uniknąć poważnych, bardzo niebezpiecznych dla zdrowia skutków, które wpływają nie tylko na najmłodszych domowników, ale także są szkodliwe dla najstarszych członków rodziny. W związku z …

Czytaj więcej

Ogrzewanie domu za pomocą kominka i piecyka

Sty 15, 2018

Ogrzewanie jest bardzo istotną kwestią w zachowaniu odpowiedniej temperatury panującej w naszych czterech kątach. Będąc szczęśliwymi posiadaczami domu, lub planując jego budowę często borykamy się z problemem, jakim jest dobór odpowiedniej formy ogrzewania. Rozważając wiele opcji często największą uwagę przywiązujemy do kosztów eksploatacji jej danej formy. Warto pamiętać jednak o istotnej kwestii, jaką jest chociażby długość utrzymującego się w domu ciepła po zastosowaniu danej …

Czytaj więcej

Kominek z płaszczem wodnym – jak zminimalizować ryzyko przegrzania

Kominek to nie tylko element wystroju wnętrza, ale przede wszystkim źródło ciepła. Aby działał prawidłowo i był bezpieczny, musimy wyposażyć go w dodatkowe urządzenia, które będą odprowadzały ciepło i zapobiegną przegrzaniu. Kominek z płaszczem wodnym – jak zminimalizować ryzyko przegrzania Kominek z płaszczem wodnym to rozwiązanie, którego zalety docenia coraz więcej użytkowników. Niewątpliwym plusem takiego urządzenia jest fakt, iż można go połączyć z istniejącym …

Czytaj więcej

Typ oferty
Kategoria
Cena
Powierzchnia
Pietro
Liczba pokoi
{{prop.label}}
{{prop.label}}
{{prop.label}}