Wyniki Twojego wyszukiwania

Czy warto inwestować w instalację fotowoltaiczną?

instalacja fotowoltaiczna

Słońce jest nieograniczonym źródłem energii. Człowiek nauczył się już z niego korzystać i od wielu lat inwestuje w fotowoltaikę. Konstrukcje fotowoltaiczne zamieniające, najprościej mówiąc, światło słoneczne w energię, funkcjonują również zimą, w pochmurne i krótkie zimowe dni. A wbrew wielu utartym opiniom fotowoltaika sprawdza się również w Polsce. 

Fotowoltaika, co to jest? 

Zasada działania instalacji fotowoltaicznej polega na zamianie energii słonecznej w energię elektryczną. Aby taka reakcja mogła nastąpić niezbędne są ogniwa fotowoltaiczne składające się na panele wykonujące całą pracę. Foton, czyli najmniejsza jednostka miary światła pada na krzemową płytkę, która razem z innymi buduje ogniwo fotowoltaiczne. Nasza jednostka światła zostaje pochłonięta przez krzem i w trakcie tego procesu wybija elektron z jego stałej pozycji zmuszając go do ruchu. Tym ruchem jest właśnie przepływ prądu elektrycznego. Stosując złącza półprzewodnikowe typu p-n powstaje połączenie tego procesu z obiegiem elektronów obecnych w sieci energetycznej. Własnie w ten sposób energia świetlna przekształca się w energię elektryczną. 

Ponieważ panele fotowoltaiczne wytwarzają prąd stały, aby można było korzystać z tak powstałej energii należy zainstalować tzw. falownik, inwerter zmieniający prąd stały w zmienny. 

Panele fotowoltaiczne montuje się w taki sposób, by skierować je na południe w celu przechwycenia jak największej dawki promieni słonecznych. Najczęściej montuje je się na dachach budynków, ale brak takiej powierzchni nie może być przeszkodą do efektywnej instalacji. Ważne, by nie ustawiać ich w zacienionych miejscach. Klimat w Polsce jest całkowicie sprzyjający takim rozwiązaniom technologicznym a ilość energii słonecznej wystarczająca, by instalacje fotowoltaiczne stały się opłacalne. 

Czy instalacja fotowoltaiczna się opłaca?

Właściwie dobrana instalacja fotowoltaiczna z pewnością zmniejsza koszty energii elektrycznej. Najlepszym rozwiązaniem jest 100% efektywność, która zachodzi wówczas, gdy ilość wyprodukowanej ze słońca energii całkowicie pokrywa zapotrzebowanie na nią. Czyli wtedy, gdy panele fotowoltaiczne zamontowane na dachu domu jednorodzinnego, albo szkoły, wytwarzają tyle energii, że całość zostaje przetworzona przez mieszkańców obiektu i nie muszą oni uzupełniać ją z elektrowni. 

Nawet jeżeli energia fotowoltaiczna nie pokrywa w 100% zapotrzebowania na energię a tylko znacząco zmniejsza rachunki za prąd o koszt energii wyprodukowanej dzięki własnej instalacji to takie oszczędności mogą sięgać nawet 95% rocznych kosztów energii elektrycznej. Energia fotowoltaiczna zabezpiecza również użytkowników i uniezależnia od podwyżek cen energii. 

instalacja fotowoltaiczna

Instalacja fotowoltaiczna
Kliknij i sprawdź ceny!

Czy na fotowoltaice można zarabiać?

Instalacja fotowoltaiczna umożliwia ogromne oszczędności na kosztach energii elektrycznej. Od 2016 r. w Polsce stosuje się ustawę regulującą zasady rozliczania się właściciela  instalacji fotowoltaicznych z operatorem, czyli zakładem energetycznym. Latem, gdy panele wytwarzają tyle energii, że użytkownicy nie są w stanie jej skonsumować nadwyżki przejmuje zakład energetyczny. W zamian właściciel instalacji zimą otrzymuje zniżki na prąd dostarczany przez operatora. W okresie rozliczeniowym użytkownik paneli płaci operatorowi tylko różnicę pomiędzy energią pobieraną zimą z sieci a energią do niej oddawaną. 

W roku 2018 wszyscy właściciele instalacji fotowoltaicznych o mocy do 10 kW mogą korzystać z upustu w stosunku 1:0,8. Posiadacze instalacji o mocy pomiędzy 10 a 40 KW otrzymują upust w stosunku 1:0,7. Oznacza to, że właściciel paneli słonecznych, który posiada instalację o mocy do 10kW oddając do sieci 1000 kWh odbiera sobie 800kWh. Natomiast właściciel podobnej instalacji, ale o mocy pomiędzy 10 a 40kW wysyłający do sieci 1000 kWh odbiera sobie 700kWh. I jeszcze jedna korzyść: w tego typu rozliczeniach nie pobiera się opłat dystrybucyjnych. W rachunkach za prąd widnieją tylko opłaty stałe w wysokości ok. 160 zł rocznie. Kwota ta to opłata abonamentowa, jakościowa, przejściowa oraz handlowa. 

Jak wybierać instalację fotowoltaiczną? 

Aby instalacja fotowoltaiczna pracowała bezawaryjnie należy wybrać zestaw dobrej jakości pochodzący od sprawdzonych producentów. Koszt zestawu zawsze zależy od zapotrzebowania danego obiektu na prąd. Pod uwagę należy wziąć zapotrzebowanie na energię całego gospodarstwa domowego, ale i lokalizację budynku oraz rodzaj i wielkość dachu, jeżeli to tam panele mają zostać zamontowane. Dzisiaj koszt pełnej instalacji paneli fotowoltaicznych do użytku domowego jest porównywalny z zakupem innych urządzeń grzewczych, choćby kotłów CO czy pomp ciepła. Poniesiony przy zakupie koszt amortyzuje się już po pierwszym miesiącu od instalacji znacząco obniżając rachunki za prąd. Oczywiście okres pełnego zwrotu inwestycji rozłoży się na wiele lat, ale w tym konkretnym przypadku budowa instalacji fotowoltaicznej jest rozwiązaniem składającym się na zrównoważony dom i technologie typu smart. Nie oczekuje się od niej, że zwróci się w okresie roku czy trzech. 

Inwestycja fotowoltaiczna, od czego zacząć?

Aby móc skorzystać z instalacji fotowoltaicznej należy spełnić szereg warunków.

 • Po pierwsze miejsce montażu instalacji nie może być zacienione ani drzewami, budynkami czy obiektami znajdującymi się na dachu.
 • Po drugie należy posiadać tytuł własności do danego obiektu lub umowę dzierżawy nieruchomości czy gruntu w przypadkach, gdy montaż instalacji na dachu jest niemożliwy.
 • A po trzecie dach na budynku musi posiadać odpowiednią wytrzymałość lub grunt pod instalację musi być stabilny. 

Następnie firma, której chcemy zlecić cały proces instalacji musi wykonać wycenę a potem projekt techniczny instalacji fotowoltaicznej. Wyceny dokonuje się zawsze indywidualnie,  zbyt wiele czynników ma bowiem wpływ na koszty. Niektóre firmy dokonują wyceny darmowej, warto poszukać w internecie.

Niezbędne do wykonania projektu informacje to: 

 • dokładny adres inwestycji
 • aktualna moc przyłącza energetycznego dla całego obiektu
 • rzut dachu
 • rzut konstrukcji wsporczej dachu
 • zdjęcia dachu
 • ew. zdjęcia terenu pod inwestycję
 • mapę zagospodarowania danego terenu
 • numer działki
 • okręg administracyjny

Dla inwestora bardzo ważną wiadomością jest ta, że aby skorzystać z energii wytwarzanej przez słońce nie trzeba mieć pozwolenia na budowę. Przepisy stanowią, że nie wymaga się zgłaszania prac budowlanych przeprowadzanych na obiektach budowlanych, gdy montuje się urządzenia nieprzekraczające 3m. Oznacza to, że montując instalację fotowoltaiczną do 40kWh nie trzeba starać się o pozwolenie. Bezpłatne jest też podłączenie instalacji do sieci energetycznej. 

Podobne artykuły

Płyta gazowa czy indukcyjna?

29 maja, 2018

Urządzając kuchnię należy dziś myśleć nie tylko o jej funkcjonalności, ale także o estetyce. Jeśli chodzi o kuchenne AGD, to sprawa ma się zupełnie tak samo – sprzęt ma być zarówno praktyczny, jak i wyróżniać się nietuzinkowym wyglądem. Najważniejszym elementem w każdej kuchni bezspornie jest miejsce służące do przygotowywania posiłków – gotowania, smażenia, pieczenia. Jeszcze jakiś czas temu zdecydowanie najbardziej popularne były tradycyjne kuchenki …

Czytaj więcej

Dlaczego warto wybrać kocioł na pellet ?

Sie 08, 2019

Zapytaliśmy właściciela firmy Narmet Plus, Rafała Ostaszewskiego dlaczego warto wybrać kocioł na Pellet. Kilka informacji, które nam udzielił znajdziecie poniżej! Spełniają normę 5 klasy oraz ECODESIGN, co oznacza wysoką sprawność cieplną powyżej 93%. Oszczędzamy czas, ponieważ kocioł automatycznie rozpala się, czyści palnik i w razie potrzeby wygasza się. W domu mieszkalnym do 150m2 pełny kosz wystarczy nawet do tygodnia czasu! Wygoda, komfort i porządek …

Czytaj więcej

Czy warto inwestować w instalację fotowoltaiczną?

Lis 25, 2018

Słońce jest nieograniczonym źródłem energii. Człowiek nauczył się już z niego korzystać i od wielu lat inwestuje w fotowoltaikę. Konstrukcje fotowoltaiczne zamieniające, najprościej mówiąc, światło słoneczne w energię, funkcjonują również zimą, w pochmurne i krótkie zimowe dni. A wbrew wielu utartym opiniom fotowoltaika sprawdza się również w Polsce.  Fotowoltaika, co to jest?  Zasada działania instalacji fotowoltaicznej polega na zamianie energii słonecznej w energię elektryczną. …

Czytaj więcej

Deszczówka – jak gromadzić i do czego wykorzystywać?

Paź 12, 2018

Według szacunków, zużycie wody na jedną osobę w okresie jednego dnia wynosi ok. 150l. Wykorzystujemy wodę do picia, mycia, gotowania, kąpieli, prania, podlewania etc. Ale woda, którą używamy do gotowania, kąpieli, picia i zmywania naczyń musi być najwyższej jakości. Ta jakościowa woda to zaledwie połowa ilości jaką wykorzystujemy w ciągu dnia, do pozostałej części z powodzeniem wystarczyłaby deszczówka. Deszczówka, co to jest? Deszczówka posiada …

Czytaj więcej

Nawet milion złotych dla Twojej firmy na inwestycje. Jak zdobyć takie pieniądze?

Sie 13, 2019

  Ocieplenie siedziby firmy. Zainstalowanie termostatów i indywidualnych liczników ciepła. Wytwarzanie energii na własne potrzeby. Takie m.in. działania sprawiają, że biznes staje się bardziej przyjazny środowisku, a zarazem bardziej efektywny. Teraz na m.in. takie działania można uzyskać pożyczkę – nawet milion złotych dla firmy – na bardzo korzystnych warunkach. Pożyczka Termomodernizacyjna, bo o niej mowa, udzielana jest w ramach funduszu pożyczkowego, działającego przy Fundacji …

Czytaj więcej

Typ oferty
Kategoria
Cena
Powierzchnia
Pietro
Liczba pokoi
{{prop.label}}
{{prop.label}}
{{prop.label}}