Wyniki Twojego wyszukiwania

Czy umowa na wyłączność jest dobrym rozwiązaniem?

umowa na wyłączność

Rynek nieruchomości rozwija się w niezwykle szybkim tempie i coraz częściej szukając mieszkania stawiamy na nowoczesność idącą w parze z jakością, wygodą i trwałością. Najnowsze nowinki technologiczne zachęcają do postawienia na najnowsze, często zagraniczne trendy, które zyskują najczęściej uznanie wśród fanów technologii i rozwoju.

Czy warto podpisać umowę na wyłączność z biurem nieruchomości?

Niestety, coraz rzadziej ufamy pośrednikom i biurom nieruchomości. Przyczyną są rozpowszechniane w środkach masowego przekazu sytuacje, kiedy biuro nieruchomości wykazuje się niewystarczającym profesjonalizmem czy obciąża klienta kosztami, które nie były uwzględnione w umowie. Coraz częściej myśląc o biurach nieruchomości zadajemy sobie pytanie, czy w ogóle warto korzystać z jego usług i czy to będzie się opłacało. Przyczyną najczęstszych wątpliwości są także kwestie finansowe. Wielu z nas twierdzi, że biuro nieruchomości niesprawiedliwie „zabiera” ustalony uprzednio procent ze sprzedaży danej nieruchomości.

Inną, równie ważną kwestią jest podpisywanie z biurem nieruchomości umów na wyłączność. W przypadku tej ostatniej kwestii nasuwa się pytanie: Czy warto współpracować z biurem nieruchomości na podstawie tak zwanej umowy na wyłączność?

Czy umowa na wyłączność pozwala oszczędzić czas?

Osoby, które nie mają za sobą doświadczenia w kontakcie z biurami nieruchomości często twierdzą, że korzystanie z usług tego typu instytucji jest stratą czasu. Co jest powodem tego typu myślenia? Zazwyczaj fakt, że wystawiona na sprzedaż nieruchomość nie może sprzedać się przez dłuższy czas. Spowodowane jest to najczęściej brakiem potencjalnych klientów. Wiele osób decydujących się na sprzedaż mieszkania często faktem braku zainteresowania obarcza właśnie biuro nieruchomości. Tymczasem najczęstszą przyczyną nie jest brak profesjonalizmu ze strony biura czy pośrednika, lecz np. wysokie wymagania potencjalnych nabywców obiektu lub zbyt wysoka cena, która często wynika z sentymentu jakim darzymy nasze mieszkanie. Zmiany i dynamiczne tempo rozwoju rynku nieruchomości sprawiają, iż klienci stawiają wysokie wymagania, jeśli chodzi o stan ogólny i faktyczny interesującego ich obiektu.

umowa na wyłączność

Stylowe i modne meble do nieruchomości
Kliknij i sprawdź ceny!

Usprawnienie procesu?

Tak się jednak składa, że współpraca z biurami wiąże się ściśle z ogromnym usprawnieniem procesu związanego ze sprzedażą czy kupnem mieszkania. Śmiało można powiedzieć, że współpraca taka jest daje duże korzyści, przede wszystkim jeśli chodzi o czas, gdyż wszystkim zajmują się pośrednicy – nie tylko jeśli chodzi o aspekty prawne, ale również o pozyskanie klientów, negocjację z potencjalnym kupcem czy utworzenie odpowiedniego opisu nieruchomości. Korzystanie z usług biur nieruchomości i podpisanie umowy na wyłączność pozwala oszczędzić nie tylko wiele cennego czasu, ale też i energii, którą trzeba poświęcić na prezentowanie mieszkania potencjalnym klientom.

Umowa na wyłączność, a przyśpieszony tryb sprzedaży nieruchomości

Umowa na wyłączność niesie ze sobą znacznie większą liczbą potencjalnych korzyści niż miałoby to miejsce w przypadku umowy otwartej (zezwalającej wielu biurom na prezentowanie danej oferty).

Jakie to korzyści? Przede wszystkim, umowa na wyłączność jest skuteczną, szybką formą sprzedaży nieruchomości. Decydując się na taką umowę mamy większe szanse na znalezienie osoby zainteresowanej naszą ofertą, gdyż biuro, z którym podpisujemy umowę na wyłączność, posiada większe pole manewru i zazwyczaj wykorzystuje znacznie większe środki promocyjne zachęcające do sprzedaży naszej nieruchomości.

Jest to ciekawa alternatywa dla osób, którym zależy na szybkim sprzedaniu nieruchomości, bez wkładu własnego czasu i zaangażowania. W przypadku podpisania z biurem nieruchomości umowy na wyłączność wszystkim zajmą się obdarzeni przez nas zaufaniem pośrednicy nieruchomości. Ponadto, ogromnym plusem związanym z podpisaniem takiej umowy jest fakt priorytetowości oferty. Polega ona na tym, iż biuro będzie z większym zaangażowaniem poszukiwać klienta na nasze mieszkanie, niż w przypadku nieruchomości, z których właścicielami ma ono podpisane umowy otwarte, często z wieloma biurami. Wiąże się to często z podkreśleniem i wyróżnieniem naszej oferty, chociażby na stronie internetowej wybranego przez nas biura nieruchomości. Jest to dobre rozwiązanie, które pozwoli na szybsze pozyskanie klienta.

Zerwanie umowy na wyłączność

Największym minusem umów na wyłączność według potencjalnych klientów są kwestie zakończenia umowy, gdyż w porównaniu do umowy otwartej, nie możemy zerwać jej w dowolnym momencie. Dzieje się tak z uwagi na duży wkład finansowy biura nieruchomości, który inwestuje nierzadko duże kwoty w odpowiednią i profesjonalną promocję oraz reklamę naszej nieruchomości.

Kara, jaką obciążony jest klient w przypadku przedwczesnego zerwania umowy, jest więc pewnego rodzaju zabezpieczeniem finansowym biura nieruchomości. Wielu potencjalnych klientów biur decyduje się właśnie dlatego na umowy otwarte, twierdząc, że taki rodzaj umów gwarantuje im bezpieczniejszą sprzedać nieruchomości oraz możliwość wcześniejszego rozwiązania umowy.

Tego typu myślenie jest jednak błędne, a żeby zrozumieć istotę zawierania jednego i drugiego typu umowy, należy zapoznać się dokładnie z plusami i minusami zawarcia każdej z nich. Pomocą przy doborze odpowiedniej i dopasowanej dla nas formy umowy będzie pośrednik nieruchomości, który w sposób prosty i zrozumiały wyjaśni istotę zawierania takich umów. Należy jednak pamiętać o tym, że każda z nich niesie za sobą niewielkie w mniemaniu klienta ryzyko, o którego istocie powinien w sposób przejrzysty poinformować nas agent nieruchomości. Nie bójmy się pytać!

 

Podobne artykuły

Kilka wskazówek jak robić dobre zdjęcia od Moniki Woronieckiej!

Sie 03, 2018

Dobre zdjęcia same sprzedają Twoje nieruchomości W dobie smartfonów i tabletów, kiedy w kilka sekund przewijamy oferty mieszkań, domów czy lokali użytkowych, dobre zdjęcia to podstawa. Nasz wzrok momentalnie wychwytuje i zatrzymuje się na obrazach wartych uwagi. Kiepskie zdjęcia odrzucają potencjalnego klienta. Dobre zdjęcia decydują o jego wstępnym zainteresowaniu. Poważna oferta sprzedaży wymaga zdjęcia zrobionego przez zawodowca dlatego warto zaprosić do współpracy profesjonalnego fotografa. …

Czytaj więcej

Jak wybrać właściwe mieszkanie na wynajem?

Mar 26, 2018

Zakup mieszkania pod wynajem stał się w ostatnim czasie jednym z najpopularniejszych sposobów na inwestycję nadwyżki środków finansowych. Lokata bankowa zniechęca niskim oprocentowaniem, a ulokowanie kapitału w nieruchomościach wydaje się dużo bezpieczniejsze. Ceny lokali mieszkalnych zmieniają się bowiem wolniej, niż ceny akcji, złota czy walut. Mieszkanie pod wynajem jako inwestycja Osoby inwestujące w ten sposób mogą liczyć na zysk w momencie późniejszej sprzedaży, gdy …

Czytaj więcej

Niezwykłe miejsca, posiadłości, te zwyczajne bardziej i te mniej.. Który inny zawód da to wszystko?

Cze 08, 2018

Rozmowa z Anną Koryszewską, właścicielką trzech biur sieci KNC Nieruchomości. 🦉Pani Anno, pierwsze standardowe pytanie nie może być inne jak to, skąd pomysł na biznes związany z prowadzeniem biura nieruchomości? Nie będę pewnie oryginalna, jeśli powiem, że zadecydował o tym przypadek. Szukałam pracy, złożyłam CV i zostałam przyjęta. Tak zauroczyła mnie ta branża, że po pięciu latach pracy w oddziale macierzystym podjęłam decyzję o …

Czytaj więcej

Zawód prawnika i agenta nieruchomości, mają ze sobą wiele wspólnego… – wywiad ze Zbigniewem Buzą

Sty 21, 2019

Z założycielem biura BIS Nieruchomości, Panem Zbigniewem Buzą, o początkach branży pośrednictwa nieruchomości w Białymstoku oraz wiedzy, którą powinien dysponować dobry pośrednik nieruchomości rozmawia Patryk Miotke.   Patryk Miotke, askdom.pl: Jak rozpoczął Pan swoją karierę i dlaczego postawił Pan na branżę nieruchomości? Zbigniew Buza, BIS Nieruchomości: Z wykształcenia jestem prawnikiem, aczkolwiek zdecydowałem się na prowadzenie biura nieruchomości. Z mojego punktu widzenia zawody te mają …

Czytaj więcej

Sprzedaż każdej nieruchomości jest inna, tak jak inna jest każda nieruchomość… – wywiad z Leszkiem Porzezińskim

Sty 30, 2019

Dziś na nasze pytania odpowiada Pan Leszek Porzeziński – Dyrektor Oddziału Łomża Góralczyk Nieruchomości. Nasz gospodarz opowiedział nam o swojej pracy, wartościach, którymi kieruje się jego firma, a także preferencjach łomżan w kwestii nieruchomości. Zacznijmy od przedstawienia Państwa firmy – jaka jest jej historia oraz czym się dzisiaj wyróżnia na tle konkurencji? Góralczyk Nieruchomości jest stosunkowo młodą firmą, niemniej jednak z potężnym, niesłabnącym potencjałem. …

Czytaj więcej

III Śniadanie z askdom.pl za nami !

Lut 10, 2019

Już  po raz trzeci, doszło do spotkania firm związanych z branżą nieruchomości, na śniadaniu pod patronatem portalu askdom.pl. III edycja Śniadań z askdom.pl miała miejsce 7 lutego 2019 roku w restauracji Kawelin. Tym razem poza biurami nieruchomości – na spotkaniu pojawili się także przedstawiciele deweloperów oraz pokrewnych z branżą nieruchomości firm. W efekcie – biura nieruchomości, deweloperzy oraz firmy świadczące usługi związane z sektorem …

Czytaj więcej