Wyniki Twojego wyszukiwania

Co warto wiedzieć zaciągając kredyt?

kredyt

W dzisiejszych czasach, wzięcie pożyczki w banku uważane jest za zjawisko powszechne. Złagodzeniu uległy  także wytyczne odnośnie koniecznych do spełnienia kryteriów. Wszystko zdaje się być przychylne klientowi, a wręcz zachęcające do skorzystania z oferty przygotowanej specjalnie dla nas przez bank. Nie dajmy się jednak ponieść emocjom, wzięcie kredytu to poważna decyzja – niekiedy nawet na długie lata. Niezwykle ważne jest zatem, stosowne zaznajomienie się z tematem, aby dokonać jak najlepszego wyboru, a przede wszystkim nie żałować w przyszłości podjętych kroków. Istotne jest również, aby jeszcze przed wizytą w banku wziąć pod uwagę okres na jaki zaciągnięte zostanie nasze zobowiązanie – ponieważ z tym związane są wszelkie koszty, jakie będziemy zmuszeni ponosić przez cały okres jego trwania.

Pośpiech to zły doradca

W pewnym okresie życia priorytetem staje się dla wielu silne pragnienie opuszczenia domu rodzinnego i założenie własnej rodziny, a więc dążenie do samodzielności. Często powiązane jest to z podjęciem decyzji o zakupie własnego mieszkania. Bez wątpienia tak osobiste przeżycia połączone z marzeniami o pięknym domu wywołują wiele emocji, co z kolei może stanowić utrudnienie w racjonalnym planowaniu i realistycznym podchodzeniu do tematu.

Tym bardziej, kiedy mamy możliwość realizacji naszych planów – mowa tu oczywiście o zaciągnięciu wieloletniego zobowiązania finansowego, które znacznie ułatwiłoby rozpoczęcie nowego etapu w życiu. Pamiętajmy jednak, aby mimo wszystko kierować się zawsze zdrowym rozsądkiem i nie podejmować pochopnych decyzji – zaciągnięcie kredytu to poważny krok, a każdy błąd może nas wiele kosztować.

Pamiętajmy, na co się decydujemy

Analiza wyników ankiety przeprowadzonej wśród doradców Home Broker wyraźnie wskazuje, które kwestie najczęściej brane są pod uwagę przez potencjalnego kredytobiorcę – jak się okazuje najważniejszą rolę stanowi wysokość miesięcznej raty, marża kredytowa i brak kosztów udzielenia kredytu. Nie ulega wątpliwości że są to istotne zagadnienia, jednakże niestety nie kluczowe. Przede wszystkim priorytetowym uwarunkowaniem kredytu, decydującym o stopniu jego atrakcyjności jest oprocentowanie rzeczywiste – mowa tu rzecz jasna o całkowitej wartości zobowiązania, wyrażonej procentowo w stosunku rocznym do wielkości kredytu.

Ponad to uwzględnia ono dodatkowe kwestie – pomijając oprocentowanie nominalne, koncentruje się tez na kosztach udzielenia należności, a więc między innymi prowizji. Na domiar tego większość zainteresowanych skorzystaniem z oferowanych przez banki pożyczek, całkowicie ignoruje towarzyszące temu procesowi dodatkowe, niezbędne wydatki – chodzi tu miedzy innymi o produkty, takie jak karta kredytowa lub ubezpieczenie, których pozyskanie jest konieczne, aby instytucja finansowa udzieliła nam interesującego nas zobowiązania.

Ustalmy swoje możliwości inwestycyjne

Podejmując tak poważne kroki nie zapomnijmy przeanalizować i szczerze odpowiedzieć sobie na pytanie czy rzeczywiste wydatki związane z utrzymaniem nieruchomości,  będziemy w stanie połączyć dodatkowo z obowiązkiem spłaty raty kredytu. Rzecz jasna będzie to wymagało znacznie większego nakładu finansowego, zatem warto ustalić czy wydatki zwyczajnie nas nie przerosną.

Co zaskakujące, po analizie kosztów utrzymania niekiedy może się okazać, że bardziej opłacalne będzie kupno mieszkania droższego, wymagającego wzięcia odrobinę wyższego kredytu, bo łączny koszt miesięczny zakupu i utrzymania nieruchomości może być bardziej racjonalny – mówi Bartosz Turek z Home Broker.

Zweryfikujmy stan prawny nieruchomości

W celu dopełnienia wszelkich formalności jeszcze przed podjęciem ostatecznej decyzji, nie można zapomnieć o sprawdzeniu stanu prawnego interesującej nas nieruchomości.

Odgrywa to niebanalną rolę i pozwoli uniknąć wszelkich nieprzyjemności.  Dlatego, należy bez wątpienia znaleźć odrobinę czasu i poświęcić ją na sprawdzenie ważnych zapisów w Księdze Wieczystej. Z działu II dowiemy się, kto ma prawo, aby dysponować mieszkaniem oraz czy zostały uregulowane wszelkie sprawy w przypadku gdy mieszkanie jest przedmiotem spadku. Następnie przechodzimy do działu III i IV – zawarte tam informacje pozwolą nam upewnić się, czy nieruchomość nie jest obciążona tak zwanym prawem dożywocia.

Zignorowanie tego zapisu może być dla nas fatalne, ponieważ po zakupie mieszkania może okazać się, że będziemy mieć nieplanowanego i nieproszonego lokatora, któremu na dodatek będziemy zobowiązani zapewnić byt. Ponadto powinniśmy upewnić się, że nikt nie jest zameldowany pod tym adresem odpowiedni dokument poświadczający ten fakt musi pozyskać i przedstawić sprzedający. Należy także pamiętać, aby sprawdzić stan rozliczeń obecnego właściciela ze wspólnotą lub spółdzielnią.

kredyt

Dowiedz się więcej o kredytach
Kliknij i sprawdź ceny!

Sprawdźmy miejscowy plan zagospodarowania

Tuż przed podjęciem konkretnej decyzji, zaczerpnijmy jeszcze stosownych informacji z niezależnych źródeł. W niczym to nam nie zaszkodzi, a pozwoli jedynie upewnić się, że planowana inwestycja to dobry wybór. Właściciel nieruchomości to z pozoru wyśmienite źródło wiedzy, jednakże pamiętajmy, że stawia on sobie za cel sprzedaż mieszkania, a więc nie będzie skłonny do prezentowania jego wad.

Adekwatnym rozwiązaniem, jest wówczas zapoznanie się z planem zagospodarowania przestrzennego okolicy – co pozwoli uniknąć nieprzyjemnych rozczarowań w przyszłości. Oprócz tego, wszyscy wiemy jak ważne są dobre stosunki sąsiedzkie, zatem zainteresujmy się i tym. W takim przypadku pomocą służy dzielnicowy, który chętnie zapona nas z sąsiedztwem i okolicą.  

Podobne artykuły

„Sytuacja na rynku stale ewoluuje, a my do tych zmian nieustannie się dostosowujemy.”

Kwi 05, 2020

O wdrożeniu systemu e-spotkań z klientami, kompleksowości świadczenia usług oraz realiach rynkowych na przestrzeni lat – rozmawiamy z Pawłem Dmitrukiem, dyrektorem białostockiego oddziału firmy Expander. Czym zajmuje się Expander? Zajmujemy się pośrednictwem finansowym i pośrednictwem w obrocie nieruchomościami. Od kiedy zajmujecie się pośrednictwem w obrocie nieruchomościami? Od października 2019 r. Chcemy kompleksowo obsługiwać klienta w jednym miejscu, dawać mu najlepsze rozwiązania zarówno z obszaru …

Czytaj więcej

Co warto wiedzieć zaciągając kredyt?

Mar 31, 2018

W dzisiejszych czasach, wzięcie pożyczki w banku uważane jest za zjawisko powszechne. Złagodzeniu uległy  także wytyczne odnośnie koniecznych do spełnienia kryteriów. Wszystko zdaje się być przychylne klientowi, a wręcz zachęcające do skorzystania z oferty przygotowanej specjalnie dla nas przez bank. Nie dajmy się jednak ponieść emocjom, wzięcie kredytu to poważna decyzja – niekiedy nawet na długie lata. Niezwykle ważne jest zatem, stosowne zaznajomienie się …

Czytaj więcej

Jesteś kredytobiorcą? Ważne informacje o możliwości zawieszenia rat kredytów.

Mar 18, 2020

W obecnej sytuacji epidemiologicznej Związek Banków Polskich zdecydował, iż banki powinny podjąć działania i umożliwić pomoc Kredytobiorcom. Banki dają możliwość odroczenia spłaty rat. Każdy bank ma jednak inną ofertę i wymagania. Została jednak uproszczona procedura składania wniosków, które będzie można złożyć bez wychodzenia z domu. Komunikat Związku Banków Polskich:  https://www.zbp.pl/Aktualnosci/Wydarzenia/Komunikat-ZBP-w-sprawie-dzialan-pomocowych-podejmowanych-przez-banki  Banki, które już umożliwiły swoim klientom odroczenia spłat raty kredytu: PKO BP mBank Raiffensen …

Czytaj więcej

Hexa Bank Spółdzielczy to tradycja, nowoczesność, regionalność. Spełnia wszystkie Twoje oczekiwania

Paź 02, 2019

Co się liczy, kiedy decydujemy się na kredyt mieszkaniowy i szukamy odpowiedniego banku? Prosta oferta, szybka decyzja i profesjonalizm. To na początek. Ważne jest jeszcze, czy kredyt będzie można przeznaczyć np. na remont, zakup działki lub też wykup mieszkania komunalnego. Ważne jest, czy bank, w którym weźmiemy kredyt, jest nowoczesny, no i najlepiej, żeby do tego był to bank polski. W końcu kredyt jest …

Czytaj więcej

Kredyt mieszkaniowy ? Odpowiadają nam specjaliści z Hexa Bank!

Lip 24, 2018

Specjaliści z Hexa Bank, odpowiadają na najpopularniejsze pytania dotyczące kredytu mieszkaniowego. Posiłkują się przy tym produktem kredytowym, z którego możecie Państwo skorzystać w jednym z oddziałów Hexa Bank. Warto jednak pamiętać, że Hexa Bank pochyli się nad każdym przypadkiem indywidualnie, dlatego zalecamy kontakt bezpośredni: 572 709 902.  1. Jaka jest minimalna kwota kredytu? 10.000,00 zł 2. Jaka jest maksymalna kwota kredytu 60% wartości rynkowej nieruchomości …

Czytaj więcej

Spółdzielnia ANG: doradcy kredytowi, na których można liczyć

Sty 07, 2020

Decyzja o kupnie mieszkania to poważna decyzja. A jest jeszcze bardziej wymagająca, jeśli decydujemy się wziąć na to mieszkanie kredyt. Porównanie ofert, wybranie tej najkorzystniejszej, przygotowanie do wizyty w banku, znajomość zmieniających się przepisów – wszystko to wymaga wiedzy i czasu. Najlepiej byłoby, gdyby ktoś mógł nam fachowo doradzić i przeprowadzić przez cały proces. Takimi osobami są doradcy kredytowi. Doradcy ze Spółdzielni ANG oferują …

Czytaj więcej

Typ oferty
Kategoria
Cena
Powierzchnia
Pietro
Liczba pokoi
{{prop.label}}
{{prop.label}}
{{prop.label}}