Wyniki Twojego wyszukiwania

Cegła klinkierowa – zastosowanie

Cegła klinkierowa i cegła ceramiczna to naturalny materiał budowlany popularny w budownictwie. Najczęściej stosowane są do budowy elewacji i ścian działowych. Obie cegły różnią się pomiędzy sobą wyglądem, właściwościami fizycznymi oraz ceną. Każda z nich ma tyle samo zwolenników ile przeciwników, bowiem w ostatnich latach klinkier przeżywa prawdziwy renesans. Wcześniej wypierany przez tynki elewacyjne, powoli wraca na swoje miejsce. Klinkier cechuje przede wszystkim atrakcyjna cena i duża żywotność materiału. 

Cegła klinkierowa, co to jest?

Cegła klinkierowa to w pełni naturalny materiał budowlany. Składa się z mieszaniny gliny oraz piasku, które po wyrobieniu oraz uformowaniu należy wypalić w temperaturze 1300 ºC. Tradycyjne cegły ceramiczne wypala się w temperaturze od 900-1100 ºC. Różnica temperatury wypalania przenosi się na cechy fizyczne każdej z nich. Cegła klinkierowa jest dużo mniej nasiąkliwa niż ceramiczna i tym samym bardziej odporna na warunki atmosferyczne, deszcz, mróz, wiatr. Nasiąkliwość cegły klinkierowej wynosi 6% , natomiast ta sama cecha dla cegły ceramicznej wynosi 22%. To dlatego cegła klinkierowa znalazła szerokie zastosowanie do wykańczania elewacji czy budowy kominów.

Dzięki procesowi obróbki i składnikom, cegła klinkierowa posiadła korzystne dla procesów budowy cechy fizyczne, przede wszystkim: 

 • jest trwała 
 • wytrzymała na drgania, uderzenia, naciski
 • jest mrozoodporna
 • jest odporna na działanie skrajnych czynników atmosferycznych
 • przez wiele lat po zakończeniu budowy nie wymaga konserwacji
 • doskonale łączy się pod względem technicznym z innymi materiałami budowlanymi: kamieniem, drewnem, metalem, szkłem
 • doskonale komponuje się z innymi materiałami budowlanymi pod kątem estetycznym
 • prezentuje bogactwo odcieni, wielkości i kształtów
 • posiada wysokie walory estetyczne

cegła klinkierowa

Cegły klinkierowe
Kliknij i sprawdź ceny!

Rodzaje cegły klinkierowej

Uroda cegły klinkierowej polega m.in. na jej zdolności przybierania różnorodnych barw, wymiarów i kształtów. Na rynku można znaleźć wiele jej wersji. Podstawowym kryterium podziału dla klinkieru jest technologia jego produkcji: 

 • Cegła klinkierowa formowana ręcznie: oznacza to, że cegła jest formowana ręcznie i następnie wypalana tradycyjną metodą. W związku z tym cena jednostkowa takiej cegły będzie nieco wyższa, zwłaszcza w porównaniu do wersji produkowanej w sposób mechaniczny. Cegła klinkierowa formowana ręcznie posiada chropowatą powierzchnię i może stanowić niebanalny efekt dekoracyjny, zwłaszcza w połączeniu z  rustykalnym, czy też nowoczesnym sposobem aranżacji przestrzeni. Struktura zewnętrznej powierzchni klinkieru oraz kolorystyka wnosi, szczególnie do wnętrza, niepowtarzalny  charakter i atmosferę.
 • Cegła klinkierowa formowana maszynowo z kolei umożliwia zapanowanie nad powtarzalnością wymiarów, może również posiadać chropowatą strukturę lub zupełnie gładką. ostateczny wygląd takiej cegły zależy wyłącznie od planów producenta. Cegła klinkierowa może posiadać zróżnicowane barwy i odcienie oraz różne wymiary. Najczęściej poszukiwaną barwą cegły klinkierowej maszynowej jest czerwień czy też tradycyjny burgund. Podstawową cechą cegły klinkierowej maszynowej jest wypełnione wnętrze oraz gładka lub ryflowana powierzchnia, która doskonale pasuje do stylu nowoczesnego. 

Cegła klinkierowa – zastosowanie

Cegła klinkierowa najczęściej wykorzystywana jest do wykończenia zewnętrznych elewacji. Bardzo często wykorzystuje się ją do budowy obiektów użyteczności publicznej, a równie popularna stała się do wykończenia elewacji mieszkań jednorodzinnych oraz ich kominów. Buduje się z niej duże powierzchnie działowe i elewacyjne, ale równie często wykorzystywana jest jako element dekoracyjny, detal służący np.; do obramowania okien. Wybór zastosowania zależy wyłącznie od projektu zaakceptowanego przez inwestora. Wielość kolorów, faktur i wymiarów powoduje, że praktycznie cegła klinkierowa świetnie dopasowuje się do każdego stylu aranżacji. 

Cegła klinkierowa lub płytka klinkierowa wykorzystywana jest do zdobienia ogrodzeń, schodów, parapetów. Ponieważ płytka klinkierowa skutecznie imituje układ cegieł wykorzystuje się ją w miejscach, gdzie można posiłkować się taką metodą, zwłaszcza, że dzięki mniejszej grubości płytka sprawia mniej problemów w trakcie montażu  na nawierzchniach pionowych. Płytka klinkierowa może być nawet o połowę tańsza niż cegła. 

Cegła klinkierowa – zakres użytkowania  

Dużą popularnością wśród inwestorów, szczególnie domów jednorodzinnych, ma cegła klinkierowa przeznaczona do budowy kominów. Siłą rzeczy posiada ona doskonałe parametry wytrzymałościowe, świetnie znosi temperaturę, nie pochłania zabrudzeń i stanowi bardzo elegancką formę wykończenia. Bardzo często ten typ cegły wykorzystuje się do wykończenia kominków znajdujących się wewnątrz obiektów mieszkalnych. Odpowiednio dobrany klinkier pod względem barwy oraz struktury wprowadza do wnętrza element luksusu i niezwykle interesująco komponuje się z innymi również naturalnymi elementami wystroju wnętrz. 

Cegłę klinkierową stosuje się również do wykańczania podjazdów, alejek dojazdowych czy ogrodowych oraz tarasów. A nawet w charakterze bruku klinkierowego zlokalizowanego w przydomowym ogrodzie czy posesji. Takie zastosowanie świadczy tylko o parametrach fizycznych cegły i jej wyjątkowej wytrzymałości i trwałości. 

Z cegły klinkierowej buduje się elewacje różnego rodzaju instytucji, obiektów sakralnych, firm i domów prywatnych. Cegła klinkierowa posiada co najmniej 30 wersji kolorystycznych, do tego różne faktury i zróżnicowaną wytrzymałość. Umożliwia to optymalne dobranie odpowiedniego materiału budowlanego do konkretnego przeznaczenia i możliwości inwestora. 

Czyszczenie cegły klinkierowej

Materiały budowlane z cegły klinkierowej prędzej czy później podatne są na pojawienie się różnego rodzaju wykwitów na powierzchni. Najczęściej wystarczy przetrzeć powierzchnię mokrą szmatką lub zmyć wykwity myjką ciśnieniową. Zabrudzenia starsze i uporczywe zmywa się za pomocą twardej szczotki i specjalnych preparatów czyszczących. To skuteczny i szybki sposób na odświeżenie powierzchni. Czynność należy powtórzyć przez kilka dni z rzędu. Gdy wszystkie wykwity i zabrudzenia zniknęły z detalu czy większego obiektu klinkier można zabezpieczyć przed wilgocią i nawrotem wykwitów specjalnym impregnatem. Wystarczy pokryć dane miejsce zgodnie z instrukcją producenta. 

Aby jak najlepiej ochronić się przed pojawieniem się na klinkierze wykwitów należy zadbać o zakup cegły klinkierowej jak najlepszej jakości i z pewnego źródła, bez dodatków substancji chemicznych. 

Podobne artykuły

Sauna fińska, czym jest jak działa

Lut 06, 2018

Regularne korzystanie z sauny zarówno z suchej, jak i z łaźni parowej, niesie mnóstwo korzyści dla zdrowia, urody i samopoczucia. Dzięki kąpielom w saunie możemy rozluźnić mięśnie, oczyścić organizm i wzmocnić odporność. Mimo to wciąż sauna fińska jest często omijana przez wielu Polaków. W dodatku nawet te osoby, które się w nich pojawiają często nie wiedzą jak z nich prawidłowo korzystać. Konsultacja z lekarzem …

Czytaj więcej

Domy z bala – interesująca alternatywa ?

Gru 19, 2017

Domy z bala są dość modne i cenione, lecz naszemu społeczeństwu wciąż brakuje świadomości ich zalet, dlatego też zdecydowana większość domów w kraju powstaje w technologii murowanej. Ma to swoje podłoże, w powszechnie pokutującym przeświadczeniu, iż domy wznoszone za pomocą metody szkieletowej są nietrwałe – mimo tego, że niezupełnie jest to prawdą. Natomiast w niektórych krajach, drewniane domy są niesłychanie popularne. Domy z bala …

Czytaj więcej

Cegła klinkierowa – zastosowanie

Sie 05, 2018

Cegła klinkierowa i cegła ceramiczna to naturalny materiał budowlany popularny w budownictwie. Najczęściej stosowane są do budowy elewacji i ścian działowych. Obie cegły różnią się pomiędzy sobą wyglądem, właściwościami fizycznymi oraz ceną. Każda z nich ma tyle samo zwolenników ile przeciwników, bowiem w ostatnich latach klinkier przeżywa prawdziwy renesans. Wcześniej wypierany przez tynki elewacyjne, powoli wraca na swoje miejsce. Klinkier cechuje przede wszystkim atrakcyjna …

Czytaj więcej

Jakie drzwi wewnętrzne wybrać?

Lut 22, 2018

Jakie drzwi wybrać? Jeśli Ty także stoisz przed odpowiedzią na to pytanie, poznaj najważniejsze informacje na temat drzwi wewnętrznych. Do wyboru jest mnóstwo tego typu produktów – nic więc dziwnego, że naprawdę ciężko jest wybrać eleganckie i wytrzymałe drzwi wewnętrzne, które posłużą nam wiele, wiele lat. A o to przecież chodzi – inwestując w drzwi wewnętrzne naprawdę wysokiej jakości unikniesz szybkich remontów i zmian …

Czytaj więcej

Tanie ogrzewanie w domu

Lut 23, 2018

Kwestia doboru odpowiedniego rodzaju odgrzewania we własnym domu jest kwestią trudną. Przy tym ciężkim wyborze kierujemy się najczęściej ceną i efektywnością źródła wytwarzania ciepła w naszym domu. Koszty eksploatacji są różne i w pełni zależą od rodzaju ogrzewania na jakie się zdecydujemy. Często decydując się na budowę własnego domu nie zdajemy sobie sprawę, że niewłaściwie dobrana forma ogrzewania będzie ogromnym obciążeniem naszego domowego budżetu, …

Czytaj więcej

W jakie meble łazienkowe powinieneś się zaopatrzyć?

Lut 24, 2018

Wydawałoby się, że wybór mebli łazienkowych jest naprawdę prosty. Nic bardziej mylnego! Przeglądając oferty sklepów meblarskich i producentów mebli do łazienki trzeba zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii. Jakich? Jeśli chcesz wiedzieć, w jakie meble łazienkowe powinieneś się zaopatrzyć, koniecznie zapoznaj się z naszymi poradami. Dzięki temu poradnikowi wybór mebli do łazienki stanie się niezwykle łatwy! Meble łazienkowe a armatura Przystępując do zakupu mebli …

Czytaj więcej