Wyniki Twojego wyszukiwania

Cegła klinkierowa – zastosowanie

Cegła klinkierowa i cegła ceramiczna to naturalny materiał budowlany popularny w budownictwie. Najczęściej stosowane są do budowy elewacji i ścian działowych. Obie cegły różnią się pomiędzy sobą wyglądem, właściwościami fizycznymi oraz ceną. Każda z nich ma tyle samo zwolenników ile przeciwników, bowiem w ostatnich latach klinkier przeżywa prawdziwy renesans. Wcześniej wypierany przez tynki elewacyjne, powoli wraca na swoje miejsce. Klinkier cechuje przede wszystkim atrakcyjna cena i duża żywotność materiału. 

Cegła klinkierowa, co to jest?

Cegła klinkierowa to w pełni naturalny materiał budowlany. Składa się z mieszaniny gliny oraz piasku, które po wyrobieniu oraz uformowaniu należy wypalić w temperaturze 1300 ºC. Tradycyjne cegły ceramiczne wypala się w temperaturze od 900-1100 ºC. Różnica temperatury wypalania przenosi się na cechy fizyczne każdej z nich. Cegła klinkierowa jest dużo mniej nasiąkliwa niż ceramiczna i tym samym bardziej odporna na warunki atmosferyczne, deszcz, mróz, wiatr. Nasiąkliwość cegły klinkierowej wynosi 6% , natomiast ta sama cecha dla cegły ceramicznej wynosi 22%. To dlatego cegła klinkierowa znalazła szerokie zastosowanie do wykańczania elewacji czy budowy kominów.

Dzięki procesowi obróbki i składnikom, cegła klinkierowa posiadła korzystne dla procesów budowy cechy fizyczne, przede wszystkim: 

 • jest trwała 
 • wytrzymała na drgania, uderzenia, naciski
 • jest mrozoodporna
 • jest odporna na działanie skrajnych czynników atmosferycznych
 • przez wiele lat po zakończeniu budowy nie wymaga konserwacji
 • doskonale łączy się pod względem technicznym z innymi materiałami budowlanymi: kamieniem, drewnem, metalem, szkłem
 • doskonale komponuje się z innymi materiałami budowlanymi pod kątem estetycznym
 • prezentuje bogactwo odcieni, wielkości i kształtów
 • posiada wysokie walory estetyczne

cegła klinkierowa

Cegły klinkierowe
Kliknij i sprawdź ceny!

Rodzaje cegły klinkierowej

Uroda cegły klinkierowej polega m.in. na jej zdolności przybierania różnorodnych barw, wymiarów i kształtów. Na rynku można znaleźć wiele jej wersji. Podstawowym kryterium podziału dla klinkieru jest technologia jego produkcji: 

 • Cegła klinkierowa formowana ręcznie: oznacza to, że cegła jest formowana ręcznie i następnie wypalana tradycyjną metodą. W związku z tym cena jednostkowa takiej cegły będzie nieco wyższa, zwłaszcza w porównaniu do wersji produkowanej w sposób mechaniczny. Cegła klinkierowa formowana ręcznie posiada chropowatą powierzchnię i może stanowić niebanalny efekt dekoracyjny, zwłaszcza w połączeniu z  rustykalnym, czy też nowoczesnym sposobem aranżacji przestrzeni. Struktura zewnętrznej powierzchni klinkieru oraz kolorystyka wnosi, szczególnie do wnętrza, niepowtarzalny  charakter i atmosferę.
 • Cegła klinkierowa formowana maszynowo z kolei umożliwia zapanowanie nad powtarzalnością wymiarów, może również posiadać chropowatą strukturę lub zupełnie gładką. ostateczny wygląd takiej cegły zależy wyłącznie od planów producenta. Cegła klinkierowa może posiadać zróżnicowane barwy i odcienie oraz różne wymiary. Najczęściej poszukiwaną barwą cegły klinkierowej maszynowej jest czerwień czy też tradycyjny burgund. Podstawową cechą cegły klinkierowej maszynowej jest wypełnione wnętrze oraz gładka lub ryflowana powierzchnia, która doskonale pasuje do stylu nowoczesnego. 

Cegła klinkierowa – zastosowanie

Cegła klinkierowa najczęściej wykorzystywana jest do wykończenia zewnętrznych elewacji. Bardzo często wykorzystuje się ją do budowy obiektów użyteczności publicznej, a równie popularna stała się do wykończenia elewacji mieszkań jednorodzinnych oraz ich kominów. Buduje się z niej duże powierzchnie działowe i elewacyjne, ale równie często wykorzystywana jest jako element dekoracyjny, detal służący np.; do obramowania okien. Wybór zastosowania zależy wyłącznie od projektu zaakceptowanego przez inwestora. Wielość kolorów, faktur i wymiarów powoduje, że praktycznie cegła klinkierowa świetnie dopasowuje się do każdego stylu aranżacji. 

Cegła klinkierowa lub płytka klinkierowa wykorzystywana jest do zdobienia ogrodzeń, schodów, parapetów. Ponieważ płytka klinkierowa skutecznie imituje układ cegieł wykorzystuje się ją w miejscach, gdzie można posiłkować się taką metodą, zwłaszcza, że dzięki mniejszej grubości płytka sprawia mniej problemów w trakcie montażu  na nawierzchniach pionowych. Płytka klinkierowa może być nawet o połowę tańsza niż cegła. 

Cegła klinkierowa – zakres użytkowania  

Dużą popularnością wśród inwestorów, szczególnie domów jednorodzinnych, ma cegła klinkierowa przeznaczona do budowy kominów. Siłą rzeczy posiada ona doskonałe parametry wytrzymałościowe, świetnie znosi temperaturę, nie pochłania zabrudzeń i stanowi bardzo elegancką formę wykończenia. Bardzo często ten typ cegły wykorzystuje się do wykończenia kominków znajdujących się wewnątrz obiektów mieszkalnych. Odpowiednio dobrany klinkier pod względem barwy oraz struktury wprowadza do wnętrza element luksusu i niezwykle interesująco komponuje się z innymi również naturalnymi elementami wystroju wnętrz. 

Cegłę klinkierową stosuje się również do wykańczania podjazdów, alejek dojazdowych czy ogrodowych oraz tarasów. A nawet w charakterze bruku klinkierowego zlokalizowanego w przydomowym ogrodzie czy posesji. Takie zastosowanie świadczy tylko o parametrach fizycznych cegły i jej wyjątkowej wytrzymałości i trwałości. 

Z cegły klinkierowej buduje się elewacje różnego rodzaju instytucji, obiektów sakralnych, firm i domów prywatnych. Cegła klinkierowa posiada co najmniej 30 wersji kolorystycznych, do tego różne faktury i zróżnicowaną wytrzymałość. Umożliwia to optymalne dobranie odpowiedniego materiału budowlanego do konkretnego przeznaczenia i możliwości inwestora. 

Czyszczenie cegły klinkierowej

Materiały budowlane z cegły klinkierowej prędzej czy później podatne są na pojawienie się różnego rodzaju wykwitów na powierzchni. Najczęściej wystarczy przetrzeć powierzchnię mokrą szmatką lub zmyć wykwity myjką ciśnieniową. Zabrudzenia starsze i uporczywe zmywa się za pomocą twardej szczotki i specjalnych preparatów czyszczących. To skuteczny i szybki sposób na odświeżenie powierzchni. Czynność należy powtórzyć przez kilka dni z rzędu. Gdy wszystkie wykwity i zabrudzenia zniknęły z detalu czy większego obiektu klinkier można zabezpieczyć przed wilgocią i nawrotem wykwitów specjalnym impregnatem. Wystarczy pokryć dane miejsce zgodnie z instrukcją producenta. 

Aby jak najlepiej ochronić się przed pojawieniem się na klinkierze wykwitów należy zadbać o zakup cegły klinkierowej jak najlepszej jakości i z pewnego źródła, bez dodatków substancji chemicznych. 

Podobne artykuły

Mieszkania z rynku pierwotnego – kupujemy najwięcej w Europie!

Lut 15, 2018

Prawie co druga złotówka wydawana w Polsce na mieszkanie trafia na konta deweloperów. Podczas gdy w bogatszych krajach UE króluje handel używanymi mieszkaniami, u nas dominuje rynek pierwotny. Popyt na nim jest tak duży, że według danych raportu przeprowadzonego przez Eurostat, przewyższa dwukrotnie średnią dla całej Europy. Deweloperzy rosną w siłę Branża deweloperska ma dzisiaj wiele powodów do radości i ustanawia nowe rekordy. W …

Czytaj więcej

Budowa domu – kierunki świata / światło

Sty 29, 2018

Budowa własnego, wymarzonego domu jest bez wątpienia decyzją, którą powinniśmy podejmować z pełną świadomością. Często marząc o wymarzonych czterech kątach bierzemy pod uwagę wiele istotnych aspektów, takich jak chociażby przeznaczenie każdego z wnętrz, czy aranżacja wyśnionego ogrodu. Natomiast często pod wpływem emocji, jakie towarzyszą nam podczas budowy przytulnego domu zapominamy o tym jak istotną kwestię stanowi wybudowanie domu tak, aby dane pomieszczenia współgrały się …

Czytaj więcej

Gruntowanie ścian, dlaczego jest takie ważne

Gru 09, 2018

W czasie przygotowywania się do przeprowadzenia prac malarskich wiele osób popełnia poważny błąd już w trakcie wyboru produktów. Zrezygnowanie z zastosowania materiałów gruntujących jest często bardzo złą decyzją, która prowadzi do poważnych trudności. Gruntowanie ścian to istotny etap przygotowania przed malowaniem i nie należy go pomijać. Na czym polega gruntowanie ścian? Podkłady gruntujące należą do najbardziej niedocenianych produktów wykorzystywanych do wykończenia wnętrz. Tymczasem w …

Czytaj więcej

Dobry projekt domu – co warto wziąć pod uwagę

Sty 17, 2018

Każdy kto marzy o budowie własnego domu, często zastanawia się nad tym jak będzie wyglądał. Pod uwagę bierzemy zazwyczaj wiele różnych kryteriów – niektórzy na pierwszym miejscu stawiają przestronność kuchni i jadalni, jeszcze inni sporą część domu chcą przeznaczyć na pokoje dla swoich pociech, a jeszcze inni zastanawiają się nad umieszczeniem w swoim przyszłym azylu sauny, czy siłowni. Faktem jest jednak, że rozważanie i …

Czytaj więcej

Poddasze – adaptacja, przystosowanie powierzchni

Gru 23, 2017

Marząc o posiadaniu pięknie zaaranżowanego ogrodu, czy wyjątkowo dużej nieruchomości często decydujemy się na budowę własnego domu. Faktem jest, że decyzja ta wiąże się z dużymi kosztami, aczkolwiek osoby stawiające na pierwszym miejscu przestrzeń oraz marzące o zamieszkiwaniu spokojnych okolic (łąk czy lasów) podejmują decyzję, że zgromadzone oszczędności wykorzystają przy budowie wymarzonego domu. Jak w ciekawy sposób zaaranżować poddasze? (adaptacja, ocieplenie) W dzisiejszych czasach …

Czytaj więcej

7 wielkich pomysłów na małą przestrzeń

Sty 22, 2018

Nie każdy może pozwolić sobie na sporej wielkości dom albo choćby większy metraż mieszkania w bloku. Mimo to nie ma co się martwić, są rozwiązania! Małe również może być piękne, a przy odrobinie inwencji twórczej i dostępnych na rynku materiałach możemy stworzyć niepowtarzalne małe królestwo. Sposób wykończenia przestrzeni o niewielkim metrażu wymaga indywidualnego podejścia oraz zastosowania rozwiązań, które zadowolą mieszkańców i nie zmniejszą komfortu …

Czytaj więcej
 • Powiązane firmy

  Wschodni Klaster Budowlany

  Wschodni Klaster Budowlany

  Studzienna 2, 15-771

  85 652... pokaż

  biuro@... pokaż

  http://www.budowlanyklaster.pl