Wyniki Twojego wyszukiwania

Budowa domu – kierunki świata / światło

budowa domu światło

Budowa własnego, wymarzonego domu jest bez wątpienia decyzją, którą powinniśmy podejmować z pełną świadomością. Często marząc o wymarzonych czterech kątach bierzemy pod uwagę wiele istotnych aspektów, takich jak chociażby przeznaczenie każdego z wnętrz, czy aranżacja wyśnionego ogrodu. Natomiast często pod wpływem emocji, jakie towarzyszą nam podczas budowy przytulnego domu zapominamy o tym jak istotną kwestię stanowi wybudowanie domu tak, aby dane pomieszczenia współgrały się ze stronami światła.

Wielu z nas zapewne zastanawia się po co tak właściwie zwracać uwagę na tak błahy akcept. Faktem jest jednak, że rozmieszczenie pomieszczeń względem punktów i stron światła może w znaczny sposób wpłynąć na nasze codzienne samopoczucie. No bo kto z nas chciałby pić codzienną, aromatyczną kawę w zacienionej kuchni? Dziś przyjrzymy się bliżej aspektowi budowy domu i doboru odpowiednich kierunków światła.

Jak ważne jest światło?

Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy tego, jak istotną rolę pełni oświetlenie naszego domu. Wydawać by się mogło, że brak naturalnego światła można w prosty sposób zastąpić światłem sztucznym. Jednakże nic bardziej mylnego. Fakt, oświetlenie sztuczne jest bardzo potrzebne w naszym domu, lecz powinno służyć przede wszystkim rozjaśnianiu naszych wnętrz nocą, natomiast w ciągu dnia jedynie gdy jest w nim niedostatecznie jasno.

Światło naturalne, które na pozór nie wydaje się aż tak bardzo istotne wpływa przede wszystkim na nasze lepsze samopoczucie. Potwierdzone jest bowiem, iż osoby mieszkające w domach o odpowiednim rozstawie pomieszczeń dobranym pod strony światła są znacznie mniej narażone na chandrę i nastroje depresyjne niżeli Ci z nas, którzy budując swoje wymarzone cztery nie zwrócili uwagi na usytuowanie stron światła.

budowa domu światło

Oświetlenie
Kliknij i sprawdź ceny!

Pamiętaj o wyrównaniu terenu!

Ważnym jest, aby przy budowie wymarzonego domu nie zapominać o tym, jak istotną funkcję pełni ukształtowanie terenu. Warto wspomnieć o tym, że teren wyjątkowo „górzysty” należy poddać wyrównaniu, zaś jeśli mamy do czynienia z nachyleniem (skosem) warto w najniższym punkcie postawić na efektowne podpiwniczenie, a na podwyższeniu umieścić najważniejsze dla nas pokoje.

Kierunki światła

1) Garaż

Garaż czy pomieszczenia gospodarcze nie potrzebuje aż tak dużo światła co istotniejsze pomieszczenia na mapie naszego domu. Warto więc zadbać o to, aby znajdowały się szczególnie w północnej stronie naszego wymarzonego lokum.

2) Kuchnia i jadalnia

Faktem jest, że picie porannej kawy jest znacznie przyjemniejsze w pomieszczeniu o dużym natężeniu naturalnego światła. Powinniśmy jednak pamiętać, że czasem lepiej zadbać o nasze zdrowie – umieszczenie tych istotnych pomieszczeń w północno-wschodniej części naszego lokum pozwoli na zachowanie w nich odpowiedniego zacienienia, a co za tym idzie – utrzymanie dłuższej świeżości niektórych produktów spożywczych, które często goszczą na blatach kuchennych i stole (owoce, warzywa).

3) Sypialnia

Prawdą jest, że sypialnia jest jednym z najbardziej istotnych pomieszczeń na mapie naszego wymarzonego domu. Aby budzić się z energią i pozytywnym nastawieniem do życia powinniśmy zadbać o odpowiednie oświetlenie naszego azylu i miejsca wypoczynku. Ważne jest więc, aby sypialnię umieścić w stronie wschodniej. Pozwoli to na naturalne doświetlenie naszej sypialni sprawiając jednocześnie, że budzić będą nas ciepłe promienie słońca!

4) Salon

Jak powszechnie wiadomo – salon jest miejscem, które króluje na mapie każdego domu i służy najczęściej do przyjmowania gości, czy spędzania wolnego czasu w gronie najbliższych. Warto więc zadbać o odpowiednie, naturalne światło. Prawdą jest, że pomieszczenie to umiejscawiać powinniśmy w stronie południowej. Warto dodać, że jest to najcenniejszy punkt na mapie naszego domu, gdyż strona południowa i południowo-zachodnia są jednymi z najbardziej doświetlonych miejsc naszego domu!

Kierunki światła są niewątpliwie jednym z ważniejszych aspektów, na które powinniśmy zwrócić uwagę planując budowę własnego domu, oraz obmyślając rozmieszczenie danych pokoi. Warto pamiętać o tym, że naturalne światło pozwala nie tylko doświetlić nasz dom ale przede wszystkim – uniknąć braku pozytywnego nastawienia spowodowanego ponurymi wnętrzami!

Podobne artykuły

Od projektu do obiektu, kompleksowo oraz z dbałością o każdy detal. Po prostu – ATM Budownictwo.

Paź 20, 2020

Nasz wymarzony dom. Ale zanim? Projekt, wybór materiałów, stan surowy, nadzorowanie budowy, stan deweloperski, ogród… To tylko wielkie uproszczenie tematów przy budowie własnego domu, z jakimi boryka się inwestor. Na tym etapie, zazwyczaj pojawia się rezygnacja i myśli „po co mi to było, nigdy więcej budowy domu…”. Naprzeciw oczekiwaniom dzisiejszego – zabieganego klienta, wychodzi firma ATM Budownictwo ze swoimi kompleksowymi usługami. Na temat dzisiejszych …

Czytaj więcej

Tanie ogrzewanie w domu

Lut 23, 2018

Kwestia doboru odpowiedniego rodzaju odgrzewania we własnym domu jest kwestią trudną. Przy tym ciężkim wyborze kierujemy się najczęściej ceną i efektywnością źródła wytwarzania ciepła w naszym domu. Koszty eksploatacji są różne i w pełni zależą od rodzaju ogrzewania na jakie się zdecydujemy. Często decydując się na budowę własnego domu nie zdajemy sobie sprawę, że niewłaściwie dobrana forma ogrzewania będzie ogromnym obciążeniem naszego domowego budżetu, …

Czytaj więcej

Jakie drzwi wewnętrzne wybrać?

Lut 22, 2018

Jakie drzwi wybrać? Jeśli Ty także stoisz przed odpowiedzią na to pytanie, poznaj najważniejsze informacje na temat drzwi wewnętrznych. Do wyboru jest mnóstwo tego typu produktów – nic więc dziwnego, że naprawdę ciężko jest wybrać eleganckie i wytrzymałe drzwi wewnętrzne, które posłużą nam wiele, wiele lat. A o to przecież chodzi – inwestując w drzwi wewnętrzne naprawdę wysokiej jakości unikniesz szybkich remontów i zmian …

Czytaj więcej

Tydzień Bezpieczeństwa w budownictwie – przede wszystkim prewencja i edukacja

Maj 21, 2019
W dniach 14 - 16 maja 2019 r. inspektorzy pracy z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Białymstoku uczestniczyli, w ramach prowadzonych działań prewencyjnych, już w szóstej edycji programu "Tydzień Bezpieczeństwa" w budownictwie, który jest wspólnym przedsięwzięciem sygnatariuszy ogólnopolskiego Porozumienia dla Bezpieczeństwa w Budownictwie oraz Państwowej Inspekcji Pracy. Przyszedł czas na podsumowanie. W tym czasie odbyły się spotkania z firmami realizującymi inwestycje pod kierownictwem Budimex SA ...
Czytaj więcej

Ocieplenie domu – co jest najważniejsze

Sty 15, 2018

Ocieplenie jest bardzo istotnym elementem w trakcie budowy lub remontu domu. Dobre ocieplenie mieszkania odwdzięczy się nam niskimi kosztami ogrzewania w okresie zimowym oraz sprawi, że będzie się nam w nim bardziej komfortowo mieszkało. Nowo budowane domu muszą być ocieplone i reguluje to prawo, jednak stare budownictwo, pozostawia w tej kwestii wiele do życzenia. Według szacunków, w blisko 70% domach jednorodzinnych w Polsce nie …

Czytaj więcej

Na co zwracać uwagę przy zakupie działki budowlanej?

Maj 29, 2019
Koszt działki budowlanej poza miastem stanowi zwykle około 15-20 proc. inwestycji związanej z budową domu. Mówi się, że posiadanie jej to już połowa drogi do osiągnięcia celu. Dlatego niezależnie od tego, czy budowa przebiegnie szybko, czy też będzie rozłożona na lata, warto zakup działki potraktować jako jeden z najważniejszych aspektów całego przedsięwzięcia. Dziś ekspert Jacek Olizarowicz radzi, na co należy zwrócić szczególną uwagę. Podczas ...
Czytaj więcej

Typ oferty
Kategoria
Cena
Powierzchnia
Pietro
Liczba pokoi
{{prop.label}}
{{prop.label}}
{{prop.label}}