askdom.pl
Twój regionalny portal nieruchomości - woj. Podlaskie

Bramy przesuwne czy łamane co sprawdzi się długoterminowo?

Bramy przesuwne czy łamane co sprawdzi się długoterminowo?


Brama tradycyjna, przesuwna czy łamana – co wybrać? Na to pytanie musi sobie odpowiedzieć każda osoba, która montuje ogrodzenie na prywatnej działce. Wszystkie te trzy rozwiązania mają swoje zalety i wady. My w poniższym artykule przyjrzymy się modelowi przesuwnemu i łamanemu – powiemy, jakie mają mocne i słabe strony oraz który lepiej sprawdzi się w dłuższej, wieloletniej perspektywie. Zapraszamy do lektury!

Bramy przesuwne i łamane – jakie mają zalety i wady?

Poruszając temat bram przesuwnych i łamanych, nie sposób nie wspomnieć o ich zaletach, wadach i okolicznościach, w jakich najlepiej się sprawdzą. Modele przesuwne w ostatnich kilkunastu latach są wybierane bardzo chętnie – szczególnie w przypadku nowo budowanych domów. Wynika to między innymi z faktu, że prezentują się bardzo minimalistycznie, a co za tym idzie, po prostu dobrze komponują się ze współczesnym budownictwem.
Powszechnie wybierane są również bramy łamane, czyli harmonijkowe. Jak łatwo można domyślić się po nazwie, skrzydła takiej bramy składają się naprzemiennie, przypominając tym samym system działania harmonijki. Najczęściej takie modele są wybierane na działkach, których front ogrodzeniowy jest na tyle wąski, że nie pomieściłby zasuwających się skrzydeł bramy przesuwnej. Warto też wspomnieć, że skrzydła harmonijkowe po otwarciu zajmują dwukrotnie mniej miejsca niż skrzydła tradycyjnej bramy.
Bramy przesuwne będą dobrym wyborem, ale tylko na szerokich działkach. Otwierają się one bowiem na zewnętrznych szynach wzdłuż ogrodzenia. Ich zastosowanie nie jest zatem możliwe na wąskich działkach.

Co lepiej sprawdzi się długoterminowo?

Jeżeli masz ten komfort, że swobodnie możesz wybierać między różnymi modelami bram, mamy dla Ciebie złą wiadomość: nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, która brama lepiej sprawdzi się w dłuższej perspektywie. Bramy przesuwne i harmonijkowe, tak samo zresztą jak tradycyjne będą należycie, przez wiele lat spełniały swoją funkcję, o ile będą odpowiednio wykonane.
Ważniejsza niż typ bramy jest bowiem jakość jej wykonania. Ani brama przesuwna, ani łamana, nie będzie bezproblemowo działała długo, jeśli jej mechanizmy będą wadliwe, a zawiasy podatne na korozję. Dlatego pamiętaj o tym, by korzystać z usług uznanych i doświadczonych producentów ogrodzeń, takich jak Centrum Ogrodzeń Magnolia. Daje Ci to pewność, że kupisz wysokiej jakości bramę, z której będzie można bezproblemowo korzystać przez wiele lat.

O czym warto pamiętać?

Zastanawiając się nad tym, jaki typ bramy lepiej sprawdzi się w dłuższej perspektywie, na upartego możemy wspomnieć o okresie zimowym, który wiąże się z zalegającym na podjeździe śniegiem. Pod tym względem klasyczne bramy przesuwne 5 m z dużą dozą prawdopodobieństwa będą mniej problematyczne, ponieważ poruszają się na szynie i nie wymagają skrupulatnego odśnieżania. Do otwarcia bramy łamanej konieczne będzie natomiast odśnieżenie całego podjazdu. Warto wziąć to pod uwagę, jeśli zależy Ci na dużym komforcie.