Wyniki Twojego wyszukiwania

Bezpieczeństwo Twojej nieruchomości – kamery

kamery

Poczucie bezpieczeństwa w miejscu zamieszkania, a także w jego pobliżu jest bardzo ważne. Wybranie właściwego zabezpieczenia może często sprawiać ogromne kłopoty, można jednak zrealizować to na kilka prostych sposobów. Świetną opcją jest przede wszystkim założenie systemu alarmowego, ale nie zawsze to rozwiązanie będzie wstanie spełnić wszystkie założenia dotyczące bezpieczeństwa. Pozwoli jedynie na otrzymanie informacji o zaistnieniu danego zdarzenia. W żaden sposób nie będzie wiadomo, kto brał udział w danym incydencie, a także kiedy do niego doszło.

Bezpieczeństwo Twojej nieruchomości – kamery

Monitoring, czyli system alarmowy jest już standardem w obecnych czasach. Nie jest już ekskluzywnym dodatkiem, na który może pozwolić sobie tylko wąska grupa najbogatszych. Koszty związane z monitoringiem nie są nigdy adekwatne do ewentualnych strat, które może ponieść dane gospodarstwo domowe w przypadku kradzieży, włamania lub wandalizmu.

Plan monitoringu domu

Pierwszym krokiem jest właściwe przygotowanie planu działania zawierającego wszystkie kluczowe informacje takie jak ilość kamer, okablowanie czy zasilanie. Należy jednak pamiętać o tym, że nie można stworzyć zestawu uniwersalnego. Do każdego systemu trzeba podejść indywidualnie jeżeli chodzi o dobór urządzeń. Najpierw powinno się zacząć od planu monitoringu mieszkania lub domu. Dużym ułatwieniem jest posiadanie własnych rzutów budynków, wtedy można przygotować rozmieszczenie przewodów, a także usytuowanie rejestratora, kamery, zasilania itp.

Rejestrator do monitoringu domu

Najważniejszym elementem całego systemu monitoringu jest rejestrator, urządzenie to nie tylko nagrywa obraz z kamer, ale także przetwarza go oraz umożliwia wyświetlanie na telewizorze, monitorze LCD i poprzez sieć LAN na danym komputerze. Wybranie właściwego rejestratora jest uzależnione przede wszystkim od ilości kamer. Obecnie na rynku zdecydowanie najczęściej stosuje się od czterech do szesnastu kamer.

Jeżeli zostanie już dobrana ilość wejść, która jest bardzo potrzebna do monitoringu, można spokojnie przejść do wyboru odpowiedniego modelu rejestratora. Obecnie na rynku jest szeroki wybór modeli, dlatego wybór jest niezwykle trudny. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na kompresję obrazu. Zdecydowanie najlepszą opcją jest wersja H.264, ponieważ zapisują większą ilość materiału na dysku twardym, a także cechują się lepszą jakością obrazu. Dobrym rozwiązaniem będzie również wybór kompresji MJPEG i MPEG-4.

Liczba klatek na sekundę – ważna kwestia

Następną kwestią, na którą trzeba zwrócić uwagę jest liczba klatek na sekundę, która zależy od wykorzystywanej do zapisu rozdzielczości. Bezpieczna wartość dla jednej kamery wynosi 6kl/s. Pozwala ona na zabezpieczenie domu, albo mieszkania, dzięki czemu można uzyskać w miarę płyną rejestrację zdarzeń. Zdecydowanie najbardziej popularną rozdzielczością jest D1 (720×576). Jest to maksymalna wartość dostępna w systemach telewizji analogowej rozdzielczością. Dobrym rozwiązaniem jest także wybór rozdzielczości CIF (352×288), która jest jednak czterokrotnie mniejsza od D1. Bardzo ważne jest położenie nacisku przede wszystkim na wyższa rozdzielczość.

kamery

Kamery
Kliknij i sprawdź ceny!

Kamera i obiektyw do monitoring domu

Przy wyborze sprzętu do monitoringu można się spotkać z kamerami zewnętrznymi, wewnętrznymi., kolorowymi, czarno-białymi, kompaktowymi, a także „wandaloodpornymi”.

Kąt widzenia kamery

Wybierając kamerę do monitoring domu ustalamy na jakiej odległości jaką szeroką scenę ma obserwować. Kąt widzenia zależy od rozmiaru przetwornika obrazu oraz długości ogniskowej obiektywu. Standardowy obiektyw 3,6mm zastosowany w kamerze z przetwornikiem 1/3” daje możliwość obserwacji 67° w poziomie co przy odległości do obiektu 10m od obiektu daje szerokość ok. 13m i wysokość ok. 10m obserwowanego obszaru.

Obiektyw kamery

Dla zastosowań monitoringu domowego najczęściej polecane są kamery z obiektywami z regulowaną ogniskową, które manualnie możemy dostosować do naszych potrzeb, czyli sami regulujemy szerokość kadru oraz widzialną odległość. Często spotykane obiektywy ze zmienną ogniskową to np. Auto Iris 3,5-8mm, Auto Iris 2,8-12mm, Auto Iris 3-8mm, które umożliwiają obserwacje od ok. 90° do ok. 17°. Istnieją również obiektywy na duże odległości, czyli 40, 50m i więcej, których wartości ogniskowych wahają się od 6-60mm, 5-55mm, 5-100mm i inne.

Rozmiar przetwornika

Warto zwrócić również uwagę na rozmiar przetwornika, a także ilość linii. Biorąc pod uwagę pracę kamer w nocy, a także słabe warunki oświetleniowe rekomenduje się kamery z oświetlaczami podczerwieni, które są wbudowane w obudowę lub jako osobne urządzenia. Kluczowym parametrem jeżeli chodzi o możliwości obserwacji w słabym świetle jest przede wszystkim czułość kamery, którą wyraża się w Luxach. Należy również pamiętać, że kamera powinna być nie tylko stabilna, ale także musi wytrzymywać wszelkie warunki atmosferyczne.

Przewody, wtyki i zasilanie

Gdy zostanie już dobrany nie tylko rejestrator, ale również kamery, należy skupić się na połączeniach tych elementów między sobą, a także ich właściwym zasilaniu oraz utrzymaniu tego zasilania w przypadku braku napięcia. Połączenia przeważnie dokonywane są za pomocą wspólnego przewodu koncentrycznego, który jest zespolony z przewodem zasilającym. Rekomendowane jest użycie przewodów na odległość minimum 50 metrów.

Warto pamiętać, że przewody różnią się nie tylko zastosowanym materiałem, ale również jego jakością. Dla większych odległości powyżej 100 metrów rekomendowane jest zastosowanie skrętki komputerowej typu UTP i dodatkowych transformatorów pasywnych, albo aktywnych dopasowujących impedancję kabla koncentrycznego 75Ohm do impedancji przewodu symetrycznego. Z kolei przewody sygnałowe łączone są do rejestratora, a także do kamery za pomocą gniazd BNC. W tym przypadku użyć można wtyki BNC + F.

Bardzo ważnym elementem jest także wtyk do zasilania od strony kamery. Zdecydowanie najczęściej używane są wtyki DC lutowane, DC z kabelkiem, S-55A i S-55. Zasilanie można rozwiązać na dwa sposoby albo za pomocą zwykłych zasilaczy, a także listew zasilających lub używając zasilaczy buforowych, które mają dodatkowe zasilanie akumulatorem, co pozwala na potrzymanie systemu na czas zależny nie tylko od pojemności akumulatora, ale również urządzeń pod zasilacz podpiętych.

Podobne artykuły

Bezpieczeństwo Twojej nieruchomości – kamery

Sty 16, 2018

Poczucie bezpieczeństwa w miejscu zamieszkania, a także w jego pobliżu jest bardzo ważne. Wybranie właściwego zabezpieczenia może często sprawiać ogromne kłopoty, można jednak zrealizować to na kilka prostych sposobów. Świetną opcją jest przede wszystkim założenie systemu alarmowego, ale nie zawsze to rozwiązanie będzie wstanie spełnić wszystkie założenia dotyczące bezpieczeństwa. Pozwoli jedynie na otrzymanie informacji o zaistnieniu danego zdarzenia. W żaden sposób nie będzie wiadomo, …

Czytaj więcej

Bezpieczeństwo Twojej nieruchomości – alarmy

Mar 17, 2018

Metody złodziei są niestety coraz bardziej wymyślne, a ich ofiarą może paść każdy; dlatego, jeśli martwicie się o bezpieczeństwo swojego domu, warto zastanowić się nad zabezpieczeniem w postaci alarmu czy systemów monitorowania posiadłości. Podstawowym i powszechnym urządzeniem do zabezpieczenia mieszkania czy domu, est oczywiście alarm. Do jego instalacji w domu wcale nie potrzebujemy firmy specjalizującej się w ochronie mienia. W dzisiejszych czasach mamy ogromny wybór alarmów antywłamaniowych, …

Czytaj więcej

Bezpieczeństwo Twojej nieruchomości – narzędzia/gadżety

Mar 08, 2018

Będąc właścicielami mieszkania czy pięknego domu często zastanawiamy się nad tym, w jaki sposób zabezpieczyć naszą nieruchomość przed włamaniami oraz wszelkimi próbami naruszenia naszej prywatności. Wiadomym jest, że nikt z nas nie chciałby, aby po posesji czy domu kręciły się osoby, których nie znamy, mogące stanowić potencjalne niebezpieczeństwo dla nas i naszych dzieci. Faktem jest bowiem, że będąc rodzicami jeszcze baczniej staramy się uchronić …

Czytaj więcej

Typ oferty
Kategoria
Cena
Powierzchnia
Pietro
Liczba pokoi
{{prop.label}}
{{prop.label}}
{{prop.label}}