Wyniki Twojego wyszukiwania

Agent nieruchomości musi być jak psycholog

Zapraszamy na wywiad z Panią Ewą Mikucką – właścicielką biura nieruchomości Licencja

Pogodzić nieraz sprzeczne oczekiwania klientów, wyjaśnić i rozwiązać prawno-administracyjne zawiłości czy wreszcie tak po ludzku doradzić. To tylko niektóre wyzwania, z którymi na co dzień musi sobie poradzić dobry pośrednik.


 

Praca w tej branży wymaga szerokiej wiedzy z wielu dziedzin oraz doświadczenia, nie tylko zawodowego, ale i życiowego – mówi Ewa Mikucka, założycielka agencji Licencja, działającej na białostockim rynku nieruchomości od 3 lat. – To nie jest tak, jak często się ludziom wydaje, że agent ma tylko kupić albo sprzedać.

Zanim bowiem dojdzie do transakcji, trzeba nieraz pokonać długą drogę. Na tym etapie warto zdać się na pomoc agenta. Oczywiście wiąże się ona z koniecznością opłacenia prowizji, ale też szeregiem korzyści. Przede wszystkim agent pomoże odpowiedzieć na kluczowe pytanie: jaka nieruchomość jest najlepsza dla klienta? Z praktyki pracowników Licencji wynika bowiem, że poszukujący często tak naprawdę nie wiedzą, czego szukają.

– Weźmy taki przykład – opowiada Ewa Mikucka. – Młode małżeństwo marzy o domu za miastem w cichej i zielonej okolicy, która przypominałaby im rodzinne okolice. Pokazujemy zainteresowanym nieruchomość, słyszymy zachwyty. Bo spokój, widoki i daleko od miasta. Wydawałoby się, że to sytuacja idealna i można finalizować umowę.

Ale właścicielka Licencji ma zwyczaj „drążyć”, żeby się upewnić, czy to jest na pewno ta właściwa nieruchomość. Czy państwo macie dzieci? – pyta. Jeszcze nie, ale chcemy mieć – brzmi odpowiedź. Czy pani ma prawo jazdy? – chce wiedzieć. No nie – odpowiada klientka.

– Mąż będzie w pracy, a tutaj nie dojeżdżają autobusy. Jak pani sobie poradzi, kiedy np. trzeba będzie zawieść dziecko do lekarza? Nie mówiąc już o późniejszym dowożeniu do szkoły czy na zajęcia dodatkowe – tłumaczy klientom agentka.

I sugeruje, by w tej sytuacji raczej rozejrzeli się za domem w mieście. Rata kredytu będzie wyższa, ale tę różnicę w przypadku domu na wsi klienci wydaliby na paliwo. Trzeba też pamiętać, że dojazdy mogą być na dłuższą metę meczące, a wymarzony cichy zakątek stać się przekleństwem.

Bywają też sytuacje, gdy ktoś znalazł idealną nieruchomość, ale ma ona skomplikowany stan prawny. Agent pomoże sprawę „wyprostować”.

– Doradzimy, do jakiego urzędu, instytucji trzeba się udać, napiszemy odpowiednie pismo – wylicza Adam Mikucki, współwłaściciel Licencji. – Czasem trzeba współpracować z komornikiem, urzędem skarbowym czy spółdzielnią.

Podkreśla też, że nie wszystko znajdziemy w internecie. Od pewnego czasu znajdziemy tam nawet księgi wieczyste, tyle że nie każdy wie, jak je czytać. Nie każdy zdaje sobie też sprawę, że przed sprzedażą działki należy znać jej granice, a jeśli nie mamy ich urzędowo potwierdzonych, trzeba wezwać geodetę. Czasem agent jest też buforem bezpieczeństwa.

– Wiadomo, że jedna strona chce sprzedać jak najdrożej, a druga kupić jak najtaniej – wskazuje Adam Mikucki. – Dodatkowo dla sprzedającego nieruchomość ma często wartość sentymentalną, a przez to wyżej ją wycenia. Na sentymenty nie zwraca z kolei uwagi kupujący, a dodatkowo może bezpardonowo wypunktować liczne w jego ocenie wady nieruchomości. To rodzi emocje.

Zadaniem agenta jest te emocje studzić.

– Czasem trzeba być niezłym psychologiem – śmieje się Ewa Mikucka.

Wymienione umiejętności i wiedza powinny cechować dobrego agenta nieruchomości. Jeszcze kilka lat temu gwarancją odpowiedniej jakości była licencja, którą zdobywało się po ukończeniu dwuletnich studiów podyplomowych i zdaniu państwowego egzaminu. Dostęp do zawodu został jednak uwolniony, a agencję pośrednictwa może założyć każdy. I tak się dzieje. Nowe placówki powstają jak grzyby po deszczu i w przypadku niektórych równie szybko znikają.

– Niektóre z nich stosują nieuczciwe praktyki, jak np. pobranie prowizji tylko od jednej ze stron transakcji – wskazują właściciele Licencji. – Normalnie powinna być ona dzielona na obie. Warto jednak pamiętać, że jakość kosztuje.

 


Podobne artykuły

Doradca ds. nieruchomości / obsługa przekazanych ofert

Paź 01, 2019

    Doradca ds. nieruchomości / obsługa przekazanych ofert   W związku z szybkim rozwojem naszej firmy poszukujemy energicznych osób, z którymi będziemy mogli wspólnie realizować poważne cele. Wiemy jak rozmawiać z Klientami i skutecznie pomagać sprzedawać i kupować nieruchomości. Dla nas liczą się wyłącznie dobre relacje z Klientem. Pracujemy na zasadzie wyłączności z jedną stroną. Szanujemy swój, Twój i Klienta czas.   Jeśli jesteś …

Czytaj więcej

V Śniadanie z askdom.pl za nami !

Kwi 05, 2019

Dnia 3 kwietnia 2019 w restauracji Trzy Po Trzy, doszło do kolejnego spotkania przedstawicieli branży nieruchomości oraz firm świadczących usługi w obrębie sektora mieszkaniowego. Spotkanie to odbyło się w ramach V edycji Śniadań z askdom. Cykliczne spotkania pod patronatem naszego portalu, organizowane są stale w pierwszych tygodniach każdego miesiąca. Związane są z kluczowym aspektem – definiowania kooperacji firm na wspólnej, lokalnej gałęzi branżowej. Jednym z efektów …

Czytaj więcej

Wschodni Klaster Budowlany zmienił nazwę na Polski Klaster Budowlany

Lip 02, 2019
Wywodzimy się z Podlasia, ale działamy na terenie całego kraju, a nawet globalnie - wskazuje Tomasz Kozłowski, Koordynator Polskiego Klastra Budowlanego. - I właśnie fakt, że należy do nas ponad 300 firm z całej Polski, przyczynił się do tego, że postanowiliśmy zmienić nazwę z Wschodniego Klastra Budowlanego na Polski Klaster Budowlany. Nowa nazwa precyzyjniej oddaje skalę i charakter prowadzonej przez nas działalności. Polski Klaster ...
Czytaj więcej

Klienci dostają u nas skuteczność w działaniu oraz dobry, szczery kontakt…

Lip 05, 2018

Rozmowa z Tomaszem Makałusem, właścicielem biura nieruchomości Korona. 🦉Panie Tomaszu, od kiedy prowadzi Pan biuro nieruchomości ? Dlaczego wybrał Pan właśnie tą branżę? Biuro Korona Nieruchomości powstało w 2013 roku natomiast do branży trafiłem co może być zaskakujące nie z przypadku a z pełną premedytacją :-). Po ukończeniu 5-letnich studiów w Wyższej Szkole Gospodarowania Nieruchomościami, podjąłem pierwszą pracę jako administrator osiedla w Spółdzielni Mieszkaniowej …

Czytaj więcej

Śniadanie z Askdom.pl – współpraca na wyższym poziomie

Wrz 04, 2019

Śniadania branżowe z Askdom.pl to już tradycja. Za nami siódma edycja wydarzenia, które integruje środowisko związane z nieruchomościami. – Lubimy te śniadania. Spotkania z Askdom.pl są dobrą okazją do nawiązywania i zacieśniania kontaktów wśród osób z branży – ocenia Marlena Domanowska, biuro nieruchomości Royal Owl. We wtorek w Hotelu Traugutta w Białymstoku zjawiło się ponad 50 przedstawicieli biur nieruchomości, deweloperów oraz firm świadczących usługi …

Czytaj więcej

Kredyt mieszkaniowy ? Odpowiadają nam specjaliści z Hexa Bank!

Lip 24, 2018

Specjaliści z Hexa Bank, odpowiadają na najpopularniejsze pytania dotyczące kredytu mieszkaniowego. Posiłkują się przy tym produktem kredytowym, z którego możecie Państwo skorzystać w jednym z oddziałów Hexa Bank. Warto jednak pamiętać, że Hexa Bank pochyli się nad każdym przypadkiem indywidualnie, dlatego zalecamy kontakt bezpośredni: 572 709 902.  1. Jaka jest minimalna kwota kredytu? 10.000,00 zł 2. Jaka jest maksymalna kwota kredytu 60% wartości rynkowej nieruchomości …

Czytaj więcej