Wyniki Twojego wyszukiwania

Agent nieruchomości musi być jak psycholog

Zapraszamy na wywiad z Panią Ewą Mikucką – właścicielką biura nieruchomości Licencja

Pogodzić nieraz sprzeczne oczekiwania klientów, wyjaśnić i rozwiązać prawno-administracyjne zawiłości czy wreszcie tak po ludzku doradzić. To tylko niektóre wyzwania, z którymi na co dzień musi sobie poradzić dobry pośrednik.


 

Praca w tej branży wymaga szerokiej wiedzy z wielu dziedzin oraz doświadczenia, nie tylko zawodowego, ale i życiowego – mówi Ewa Mikucka, założycielka agencji Licencja, działającej na białostockim rynku nieruchomości od 3 lat. – To nie jest tak, jak często się ludziom wydaje, że agent ma tylko kupić albo sprzedać.

Zanim bowiem dojdzie do transakcji, trzeba nieraz pokonać długą drogę. Na tym etapie warto zdać się na pomoc agenta. Oczywiście wiąże się ona z koniecznością opłacenia prowizji, ale też szeregiem korzyści. Przede wszystkim agent pomoże odpowiedzieć na kluczowe pytanie: jaka nieruchomość jest najlepsza dla klienta? Z praktyki pracowników Licencji wynika bowiem, że poszukujący często tak naprawdę nie wiedzą, czego szukają.

– Weźmy taki przykład – opowiada Ewa Mikucka. – Młode małżeństwo marzy o domu za miastem w cichej i zielonej okolicy, która przypominałaby im rodzinne okolice. Pokazujemy zainteresowanym nieruchomość, słyszymy zachwyty. Bo spokój, widoki i daleko od miasta. Wydawałoby się, że to sytuacja idealna i można finalizować umowę.

Ale właścicielka Licencji ma zwyczaj „drążyć”, żeby się upewnić, czy to jest na pewno ta właściwa nieruchomość. Czy państwo macie dzieci? – pyta. Jeszcze nie, ale chcemy mieć – brzmi odpowiedź. Czy pani ma prawo jazdy? – chce wiedzieć. No nie – odpowiada klientka.

– Mąż będzie w pracy, a tutaj nie dojeżdżają autobusy. Jak pani sobie poradzi, kiedy np. trzeba będzie zawieść dziecko do lekarza? Nie mówiąc już o późniejszym dowożeniu do szkoły czy na zajęcia dodatkowe – tłumaczy klientom agentka.

I sugeruje, by w tej sytuacji raczej rozejrzeli się za domem w mieście. Rata kredytu będzie wyższa, ale tę różnicę w przypadku domu na wsi klienci wydaliby na paliwo. Trzeba też pamiętać, że dojazdy mogą być na dłuższą metę meczące, a wymarzony cichy zakątek stać się przekleństwem.

Bywają też sytuacje, gdy ktoś znalazł idealną nieruchomość, ale ma ona skomplikowany stan prawny. Agent pomoże sprawę „wyprostować”.

– Doradzimy, do jakiego urzędu, instytucji trzeba się udać, napiszemy odpowiednie pismo – wylicza Adam Mikucki, współwłaściciel Licencji. – Czasem trzeba współpracować z komornikiem, urzędem skarbowym czy spółdzielnią.

Podkreśla też, że nie wszystko znajdziemy w internecie. Od pewnego czasu znajdziemy tam nawet księgi wieczyste, tyle że nie każdy wie, jak je czytać. Nie każdy zdaje sobie też sprawę, że przed sprzedażą działki należy znać jej granice, a jeśli nie mamy ich urzędowo potwierdzonych, trzeba wezwać geodetę. Czasem agent jest też buforem bezpieczeństwa.

– Wiadomo, że jedna strona chce sprzedać jak najdrożej, a druga kupić jak najtaniej – wskazuje Adam Mikucki. – Dodatkowo dla sprzedającego nieruchomość ma często wartość sentymentalną, a przez to wyżej ją wycenia. Na sentymenty nie zwraca z kolei uwagi kupujący, a dodatkowo może bezpardonowo wypunktować liczne w jego ocenie wady nieruchomości. To rodzi emocje.

Zadaniem agenta jest te emocje studzić.

– Czasem trzeba być niezłym psychologiem – śmieje się Ewa Mikucka.

Wymienione umiejętności i wiedza powinny cechować dobrego agenta nieruchomości. Jeszcze kilka lat temu gwarancją odpowiedniej jakości była licencja, którą zdobywało się po ukończeniu dwuletnich studiów podyplomowych i zdaniu państwowego egzaminu. Dostęp do zawodu został jednak uwolniony, a agencję pośrednictwa może założyć każdy. I tak się dzieje. Nowe placówki powstają jak grzyby po deszczu i w przypadku niektórych równie szybko znikają.

– Niektóre z nich stosują nieuczciwe praktyki, jak np. pobranie prowizji tylko od jednej ze stron transakcji – wskazują właściciele Licencji. – Normalnie powinna być ona dzielona na obie. Warto jednak pamiętać, że jakość kosztuje.

 


Podobne artykuły

Jak urządzić kawalerkę? 5 największych błędów podczas urządzania

Mar 16, 2021

Błędy w małej przestrzeni Jak nie zamienić mieszkania w składzik? Kawalerka mimo małej powierzchni, nie jest wcale łatwa do zaaranżowania. Do funkcjonalnego mieszkania nie wystarczy kilka szafek i łóżko. Trzeba pamiętać, że kawalerkę łatwo jest zagracić i zrobić z niej składzik dla niepotrzebnych rzeczy. Jak tego uniknąć? Urządzając kawalerkę, większość ludzi popełnia podstawowe błędy. Nie wiedzą oni od czego zacząć, na czym się skupić, …

Czytaj więcej

Sprzedaż każdej nieruchomości jest inna, tak jak inna jest każda nieruchomość… – wywiad z Leszkiem Porzezińskim

Sty 30, 2019

Dziś na nasze pytania odpowiada Pan Leszek Porzeziński – Dyrektor Oddziału Łomża Góralczyk Nieruchomości. Nasz gospodarz opowiedział nam o swojej pracy, wartościach, którymi kieruje się jego firma, a także preferencjach łomżan w kwestii nieruchomości. Zacznijmy od przedstawienia Państwa firmy – jaka jest jej historia oraz czym się dzisiaj wyróżnia na tle konkurencji? Góralczyk Nieruchomości jest stosunkowo młodą firmą, niemniej jednak z potężnym, niesłabnącym potencjałem. …

Czytaj więcej

Umowa na wyłączność zdecydowanie jest tym, co daje o wiele większe możliwości na skuteczną sprzedaż… – wywiad z Izabelą Kiełsa

Lis 15, 2018

Z Izabelą Kiełsa, właścicielką biura nieruchomości Kiełsa NIERUCHOMOŚCI, o obustronnych korzyściach wynikających ze współpracy – na bazie umów na „wyłączność”, oraz przyszłego kształtu rynku nieruchomości. Karol Serwatko, askdom.pl: Pani Izabelo, większość nieruchomości, które znajdują się w Pani ofercie to „wyłączności”. Proszę powiedzieć dlaczego klienci decydują się na taką współpracę? Trafiają do mnie klienci wymagający, którzy nie są zainteresowani umowami zwykłymi z kilkunastoma biurami na raz. …

Czytaj więcej

Wideo wizytówka – DOMER

Sie 10, 2020

Domer Nieruchomości Kompleksowa i profesjonalna obsługa rynku nieruchomości w jednym miejscu. Wysoka jakość obsługi przy zapewnieniu maksymalnego bezpieczeństwa, komfortu i satysfakcji transakcji. Szeroki wachlarz usług: pośrednictwa w obrocie nieruchomościami, regulacja stanu prawnego nieruchomości, komercjalizacji budynków oraz uzyskanie różnego rodzaju decyzji. Zapraszamy do zapoznania się z biurem nieruchomości Domer Spodobała Ci się realizacja wideo?  Stwórz wideo wizytówkę swojej firmy i wyróżnij się na rynku! Skontaktuj …

Czytaj więcej

Idealna i funkcjonalna kuchnia oraz nowoczesna przestrzeń biurowa – najnowsza realizacja 4Home&Kitchen przy współpracy z RS Koncept Radosław Sakowski

Lip 03, 2020

Dzięki idealnemu projektowi i ogromnej dbałości o detale powstała kolejna udana realizacja firmy  13VIP – 4Home&Kitchen. Kuchnia – idealna, funkcjonalna – realizacja Karakule Zachwycająca inwestycja zrealizowana przy współpracy architekt 4Home&Kitchen – Eweliny Goliszek z Radkiem Sakowskim z RS Koncept Radosław Sakowski.Duża, otwarta przestrzeń – kuchnia łączona ze strefą salonu. Firma 4Home&Kitchen zrealizowała zabudowę meblową do kuchni i salonu oraz wyposażenie kuchni w urządzenia AGD marek premium, dobrane przez specjalistów firmy. Linia Dolce Stil …

Czytaj więcej

Doradca ds. nieruchomości / obsługa przekazanych ofert

Paź 01, 2019

    Doradca ds. nieruchomości / obsługa przekazanych ofert   W związku z szybkim rozwojem naszej firmy poszukujemy energicznych osób, z którymi będziemy mogli wspólnie realizować poważne cele. Wiemy jak rozmawiać z Klientami i skutecznie pomagać sprzedawać i kupować nieruchomości. Dla nas liczą się wyłącznie dobre relacje z Klientem. Pracujemy na zasadzie wyłączności z jedną stroną. Szanujemy swój, Twój i Klienta czas.   Jeśli jesteś …

Czytaj więcej

Typ oferty
Kategoria
Cena
Powierzchnia
Pietro
Liczba pokoi
{{prop.label}}
{{prop.label}}
{{prop.label}}