Wyniki Twojego wyszukiwania

Agent nieruchomości musi być jak psycholog

Zapraszamy na wywiad z Panią Ewą Mikucką – właścicielką biura nieruchomości Licencja

Pogodzić nieraz sprzeczne oczekiwania klientów, wyjaśnić i rozwiązać prawno-administracyjne zawiłości czy wreszcie tak po ludzku doradzić. To tylko niektóre wyzwania, z którymi na co dzień musi sobie poradzić dobry pośrednik.


 

Praca w tej branży wymaga szerokiej wiedzy z wielu dziedzin oraz doświadczenia, nie tylko zawodowego, ale i życiowego – mówi Ewa Mikucka, założycielka agencji Licencja, działającej na białostockim rynku nieruchomości od 3 lat. – To nie jest tak, jak często się ludziom wydaje, że agent ma tylko kupić albo sprzedać.

Zanim bowiem dojdzie do transakcji, trzeba nieraz pokonać długą drogę. Na tym etapie warto zdać się na pomoc agenta. Oczywiście wiąże się ona z koniecznością opłacenia prowizji, ale też szeregiem korzyści. Przede wszystkim agent pomoże odpowiedzieć na kluczowe pytanie: jaka nieruchomość jest najlepsza dla klienta? Z praktyki pracowników Licencji wynika bowiem, że poszukujący często tak naprawdę nie wiedzą, czego szukają.

– Weźmy taki przykład – opowiada Ewa Mikucka. – Młode małżeństwo marzy o domu za miastem w cichej i zielonej okolicy, która przypominałaby im rodzinne okolice. Pokazujemy zainteresowanym nieruchomość, słyszymy zachwyty. Bo spokój, widoki i daleko od miasta. Wydawałoby się, że to sytuacja idealna i można finalizować umowę.

Ale właścicielka Licencji ma zwyczaj „drążyć”, żeby się upewnić, czy to jest na pewno ta właściwa nieruchomość. Czy państwo macie dzieci? – pyta. Jeszcze nie, ale chcemy mieć – brzmi odpowiedź. Czy pani ma prawo jazdy? – chce wiedzieć. No nie – odpowiada klientka.

– Mąż będzie w pracy, a tutaj nie dojeżdżają autobusy. Jak pani sobie poradzi, kiedy np. trzeba będzie zawieść dziecko do lekarza? Nie mówiąc już o późniejszym dowożeniu do szkoły czy na zajęcia dodatkowe – tłumaczy klientom agentka.

I sugeruje, by w tej sytuacji raczej rozejrzeli się za domem w mieście. Rata kredytu będzie wyższa, ale tę różnicę w przypadku domu na wsi klienci wydaliby na paliwo. Trzeba też pamiętać, że dojazdy mogą być na dłuższą metę meczące, a wymarzony cichy zakątek stać się przekleństwem.

Bywają też sytuacje, gdy ktoś znalazł idealną nieruchomość, ale ma ona skomplikowany stan prawny. Agent pomoże sprawę „wyprostować”.

– Doradzimy, do jakiego urzędu, instytucji trzeba się udać, napiszemy odpowiednie pismo – wylicza Adam Mikucki, współwłaściciel Licencji. – Czasem trzeba współpracować z komornikiem, urzędem skarbowym czy spółdzielnią.

Podkreśla też, że nie wszystko znajdziemy w internecie. Od pewnego czasu znajdziemy tam nawet księgi wieczyste, tyle że nie każdy wie, jak je czytać. Nie każdy zdaje sobie też sprawę, że przed sprzedażą działki należy znać jej granice, a jeśli nie mamy ich urzędowo potwierdzonych, trzeba wezwać geodetę. Czasem agent jest też buforem bezpieczeństwa.

– Wiadomo, że jedna strona chce sprzedać jak najdrożej, a druga kupić jak najtaniej – wskazuje Adam Mikucki. – Dodatkowo dla sprzedającego nieruchomość ma często wartość sentymentalną, a przez to wyżej ją wycenia. Na sentymenty nie zwraca z kolei uwagi kupujący, a dodatkowo może bezpardonowo wypunktować liczne w jego ocenie wady nieruchomości. To rodzi emocje.

Zadaniem agenta jest te emocje studzić.

– Czasem trzeba być niezłym psychologiem – śmieje się Ewa Mikucka.

Wymienione umiejętności i wiedza powinny cechować dobrego agenta nieruchomości. Jeszcze kilka lat temu gwarancją odpowiedniej jakości była licencja, którą zdobywało się po ukończeniu dwuletnich studiów podyplomowych i zdaniu państwowego egzaminu. Dostęp do zawodu został jednak uwolniony, a agencję pośrednictwa może założyć każdy. I tak się dzieje. Nowe placówki powstają jak grzyby po deszczu i w przypadku niektórych równie szybko znikają.

– Niektóre z nich stosują nieuczciwe praktyki, jak np. pobranie prowizji tylko od jednej ze stron transakcji – wskazują właściciele Licencji. – Normalnie powinna być ona dzielona na obie. Warto jednak pamiętać, że jakość kosztuje.

 


Podobne artykuły

Pomagamy dzieciakom z domu dziecka!

Maj 27, 2019
Do 29 maja zachęcamy do przynoszenia i wsparcia dzieciaków m.in: słodyczami, zabawkami, książkami – podarujmy dzieciom uśmiech! Codziennie od 17.00 do 22.00 – lokal 6-ścian (ul. Warszawska 30, Białystok). Finałem akcji jest IV Koncert Charytatywny, który odbędzie się 29 maja 2019 r. o godz. 19.00 w lokalu 6-ścian. Podczas kameralnego koncertu wystąpią akustycznie: Adam Romanoff Romanowicz i Grzegorz Kowalewski Adam – gra, śpiewa i ...
Czytaj więcej

Sprawdź jak możesz wyposażyć łazienkę – GROHE Truck tour

Kwi 10, 2019

Szanowni Państwo, Serdecznie zapraszamy – 15.04.2019 w poniedziałek będziemy gościli Grohe Trucka z najnowocześniejszymi technologiami Grohe z Targów ISH 2019. Są to pierwsze odwiedziny największej mobilnej ekspozycji Grohe w salonie AKCESS w Białymstoku! Dzień później – 16.04 Grohe Truck odwiedzi salon AKCESS w Ełku Mobilna Ekspozycja GROHE 09:00 – otwarcie Trucka dla zwiedzających 12.00 – krótki event z prezentacją nowości dla architektów, projektantów, z …

Czytaj więcej

Jaki sprzęt do kuchni wybrać? Podpowie nam szef kuchni Adam Michalski!

Maj 09, 2018

Jaki sprzęt do kuchni wybrać? Piekarnik standardowy, a może parowy? Szuflada grzewcza, czy próżniowa? Na te i inne pytania odpowiedzieć pomoże nam już 11.05.2018 szef kuchni Adam Michalski, który przedstawi Nam wszystkie walory urządzeń marki Miele. W wielce smakowity sposób. Gotowanie oraz prezentacja urządzeń odbędzie się w Studiu kuchennym 4Home&Kitchen w Białymstoku przy ul. Kawaleryjskiej 4C, gdzie przygotowywane będą : Delikatny filet z miętusa …

Czytaj więcej

Gotowanie z 13VIP 4home&kitchen – czyli pyszne jedzenie i najwyższej klasy sprzęt kuchenny! (video)

Maj 15, 2018

Pyszne jedzenie i niezawodny sprzęt kuchenny, wszystko to czekało na nas w piątek (11.05.18) w siedzibie firmy 13VIP 4home&kitchen. Wraz z bia24.pl mieliśmy okazję skosztować przepysznych dań, serwowanych przez szefa kuchni Adama Michalskiego. Musimy przyznać, że bardzo nam smakowało!   Nie było to pierwsze tego typu wydarzenie organizowane przez właściciela firmy Piotra Zubryckiego. Podczas takich spotkań, uczestnicy mają okazję nie tylko spróbować jak smakują …

Czytaj więcej

Organizujemy przeprowadzkę. Jak zrobić to szybko i sprawnie?

Cze 20, 2019
Przeprowadzka może być bardzo przyjemnym akcentem w naszym życiu, szczególnie gdy zmieniamy mieszkanie na większe, ładniejsze, w lepszej lokalizacji. Nikt chyba jednak nie lubi jednego - znoszenia mebli i pakunków, a później robienia kilku kursów samochodem z punktu A do B i z powrotem. Pewnych trudności z pewnością nie unikniemy, ale za to można tak zorganizować całą operację, by przebiegła jak najsprawniej. Nic na ...
Czytaj więcej

Wypożycz choinkę na Święta – bierzemy udział w akcji!

Gru 18, 2018

Z taką inicjatywą wyszła w tym roku firma Volvo Cars Poland, a udział w niej wziął białostocki salon dealerski Volvo Nord Auto. Promując ekologiczny styl życia, klientom oferowane są żywe choinki w doniczkach, które po Nowym Roku mają zostać zwrócone, a następnie trafią z powrotem do lasu. Portal Przedsiębiorcze Podlasie został lokalnym partnerem akcji. Kampania Volvo ma propagować ideę nie ścinania drzewek. Cała akcja …

Czytaj więcej