askdom.pl
Twój regionalny portal nieruchomości - woj. Podlaskie

7 zasad bezpieczeństwa elektrycznego w domu

7 zasad bezpieczeństwa elektrycznego w domu


Trudno wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie bez prądu elektrycznego. Jego brak natychmiast odczuwamy podczas awarii, które stanowią wyzwanie nawet dla najbardziej cierpliwych domowników. Korzystając z urządzeń podłączonych do instalacji elektrycznej, należy jednak pamiętać o zachowaniu środków ostrożności – pomoże to uniknąć groźnych wypadków i awarii sprzętu. O czym nie można zapominać, korzystając z prądu?

#1 Zadbaj o dobry dostęp do rozdzielni

Energia doprowadzana do budynku linią zasilającą z przyłącza trafia do rozdzielnicy głównej, gdzie jest rozdzielana na podrozdzielnie. W rozdzielnicy głównej znajdują się elementy mające wpływ na prawidłowe funkcjonowanie całej instalacji – wyłącznik główny, bezpieczniki nadprądowe oraz wyłączniki różnicowoprądowe. Ich zadaniem jest ochrona instalacji przed przeciążeniami i zwarciami (wyłącznik nadprądowy i główny), a także ochrona przed porażeniem podczas pośredniego lub bezpośredniego kontaktu z prądem (wyłącznik różnicowoprądowy). Rozdzielnica przypomina wiszącą szafkę, którą najlepiej zamontować w łatwo dostępnym miejscu, w pobliżu wejścia do domu, na odpowiedniej wysokości. W środku można schować latarkę i zapasowe baterie, które przydadzą się podczas ewentualnej awarii.

#2 Czytaj instrukcje obsługi urządzeń

Instrukcje obsługi sprzętów domowych bywają traktowane jak makulatura. Warto jednak pamiętać, że znajduje się w nich wiele cennych informacji, również tych związanych z bezpieczeństwem elektrycznym. Każda instrukcja zawiera wymogi elektryczne, sposób bezpiecznego podłączania czy porady dotyczące czyszczenia sprzętu. Przestrzeganie zapisów instrukcji chroni przed awariami i kosztownymi naprawami urządzeń. 

#3 Nie dopuść do kontaktu z wodą

Woda świetnie przewodzi prąd, dlatego przed dotknięciem czy podłączeniem sprzętu dokładnie osusz dłonie – dzięki temu unikniesz nieprzyjemnego spięcia. Pamiętaj również o bezpieczeństwie elektrycznym w łazience, gdzie niestety łatwo o kontakt urządzeń z wilgocią. Nie stój na mokrej podłodze podczas obsługiwania suszarki czy lokówki i nigdy nie kąp się ze smartfonem podłączonym do prądu!

#4 Wyłączaj prąd podczas wymiany żarówek i gniazdek

Wymiana żarówki trwa kilka minut, dlatego wiele osób zapomina, by w tym czasie wyłączyć prąd. Nawet drobne naprawy wymagają odłączenia prądu w odpowiednim obwodzie, czyli wykręcenia bezpiecznika. Napięcie można również rozłączyć za pomocą wyłącznika różnicowoprądowego. Przed wymianą żarówki lub gniazdka upewnij się, że masz suche ręce. Dla większego bezpieczeństwa możesz też zastosować gumowe rękawiczki, które stanowią dobrą izolację. 

#5 Wyłączaj sprzęty w sposób bezpieczny 

Zdarza się, że w pośpiechu chcemy jak najszybciej odłączyć urządzenie od prądu. To błąd! Jeśli sprzęt ma taką opcję, najpierw wciśnij przycisk kończący jego pracę, a dopiero później odłącz wtyczkę. Pamiętaj też, by nie ciągnąć za kabel (co ma najczęściej miejsce przy odłączaniu odkurzacza), gdyż może się to skończyć wyrwaniem kontaktu ze ściany, przerwaniem przewodu lub zwarciem. Wyrób w sobie nawyk odłączania sprzętów po skończonej pracy – dotyczy to szczególnie urządzeń, które intensywnie się nagrzewają, np. żelazek, lokówek i prostownic.

#6 Nie obciążaj sieci

Podłączanie wszystkich urządzeń do jednego gniazdka to prosta droga do przeciążenia w obwodzie, czego skutkiem może być nawet pożar! Już na etapie planowania instalacji elektrycznej w domu zadbaj o liczbę gniazdek w każdym pomieszczeniu. O ile to możliwe, najlepiej zastosować jedno gniazdko na każdej ścianie. Nadmierne stosowanie przedłużaczy może bowiem przeciążać sieć.

#7 Kontroluj stan sprzętu

Urządzenie nie działa tak jak powinno? Nie czekaj aż całkowicie przestanie działać lub doprowadzi do zwarcia – zanieś je do naprawy lub wymień na nowe. Korzystanie z uszkodzonych urządzeń to zagrożenie nie tylko dla instalacji elektrycznej, lecz również dla zdrowia i życia człowieka. Nieprawidłowo działająca suszarka może na przykład się zapalić, a przy tym poparzyć ręce, włosy i twarz.