askdom.pl

Starasz się o kredyt na budowę domu? Skorzystaj z porad eksperta

Starasz się o kredyt na budowę domu? Skorzystaj z porad eksperta

Kredyt gotówkowy, pożyczka hipoteczna czy kredyt hipoteczny? Które z tych rozwiązań jest najkorzystniejsze? Jak w praktyce przebiega proces kredytowy i jakie dokumenty są niezbędne? Na te i inne pytania odpowiada Paweł Dmitruk, doradca i ekspert finansowy, przedstawiciel firmy EXPANDER.


Kredyt gotówkowy, pożyczka hipoteczna czy kredyt hipoteczny? Które z tych rozwiązań jest najkorzystniejsze?

Paweł Dmitruk: Oczywiście kredyt hipoteczny na budowę domu, jest to rozwiązanie celowe czyli przeznaczone na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych, w tym przypadku budowę domu. Kredyt zabezpieczony jest nieruchomością a jego największą zaletą jest jego niskie oprocentowanie (obecnie na poziomie ok. 2%). Taki kredyt to długi okres spłacania, a co za tym idzie korzystna rata. Kredyt gotówkowy uzyskamy szybciej, ale będzie dużo wyżej oprocentowany ok. 7% i bank nie udzieli go na np.: 20 lat czy też dłużej, ale w tym przypadku nie musimy precyzować na jaki cel przeznaczymy środki i nie musimy w trakcie ich spłacania rozliczać. Pożyczka hipoteczna musi być zabezpieczona nieruchomością , mieszkaniem , domem lub działką budowlaną. Jednak trzeba pamiętać o tym, że nie można jej wziąć z zabezpieczeniem na nieruchomości budowanej.

Kredyt hipoteczny na dom – jakie są korzyści, jakie wady?

Kredyt jest wypłacany w transzach, dlatego też nie spłacamy od razu pełnej raty kredytu, a tylko jej część odsetkową, co jest korzystne w sytuacji gdy np.: wynajmujemy mieszkanie lub spłacamy kredyt na mieszkanie, czyli nie ponosimy dwóch obciążeń jednocześnie. Mamy w związku z tym długi czas na zakończenie budowy. Może to być nawet okres trzech lat od daty wypłaty pierwszej transzy kredytu. Rozliczenie transz z bankiem odbywa się poprzez zdjęcia i inspekcję, więc kredytobiorca nie musi zbierać faktur. Niektóre banki skrupulatnie weryfikują kosztorys budowy, który traktowany jest jak podstawa rozliczenia i możliwość wypłaty kolejnych transz. To wszystko jest dość skomplikowane, dlatego też warto korzystać z pomocy ekspertów finansowych przy wyborze odpowiedniej oferty. Nie zawsze oferta kredytu z najniższą ratą będzie najlepsza. Ważne są wszystkie elementy oferty. Możemy budować dom systemem gospodarczym lub z inwestorem zastępczym, murowany lub drewniany. W związku z tym trzeba dobrze wybrać `optymalne rozwiązanie.

Ile można pożyczyć w ramach kredytu hipotecznego?

Jest to uzależnione od tego jakie regulacje w tym zakresie ma bank i tak naprawdę kwota kredytu może osiągnąć nawet kilka milionów złotych.

Kto może się ubiegać o taki kredyt?

O kredyt hipoteczny może ubiegać się osoba fizyczna, która ma zdolność do czynności prawnych, jest obywatelem Polski lub UE bądź obcokrajowcem z kartą pobytu. Musi posiadać źródło dochodu, które w ocenie regulacji danego Banku może być źródłem spłat rat kredytu, a kredytowana nieruchomość w ocenie Banku może być zabezpieczeniem tego kredytu.

Jak w praktyce przebiega proces kredytowy?

Zawsze powinno się przeprowadzić z klientem szczegółową rozmową odnośnie celu kredytowania, zdolności kredytowej, omówić realne przez klienta do uzyskania rozwiązania, wskazać jakie dokumenty docelowy kredytobiorca powinien przygotować celem uzyskania kredytu. Dopiero wtedy możemy wystąpić z wnioskiem o kredyt do wybranych przez klienta banków. A po uzyskaniu decyzji pozytywnych, podjąć decyzję o podpisaniu umowy o kredyt hipoteczny z konkretnym bankiem, ustanowić zabezpieczenia tego kredytu, a później go uruchamiać. A w tym wszystkim mogą pomóc eksperci finansowi.

Jakie dokumenty są niezbędne .

Dokumenty niezbędne do oceny zdolności kredytowej przez bank to tak zwane dokumenty finansowe i dokumenty dotyczące kredytowanej nieruchomości. Niezbędny jest m.in. projekt budowlany i prawomocne pozwolenie na budowę.

Kiedy w praktyce zaczyna się spłacać kredyt hipoteczny?

Pełne raty kapitałowe odsetkowe będą spłacane po uruchomieniu całego kredytu i po zakończeniu okresu karencji w którym spłacamy tylko odsetki.Autor: Agnieszka Domanowska

Autor: Grafika - Katarzyna R. Wasilewska

ASKDOM.PL

AskDom to regionalny portal z ogłoszeniami nieruchomości oraz wizytówkami firm związanych z tą branżą. Celem portalu jest prezentacja ofert mieszkań, domów, lokali i działek, a także kreowanie płaszczyzny współpracy, między klientami oraz pośrednikami związanymi z rynkiem nieruchomości. Portal AskDom to także obszerna platforma informacyjna, związana z zagadnieniami dotyczącymi branży budownictwa i branż pokrewnych. Działania portalu skupiają się ponadto na wspieraniu oraz kształtowaniu wizerunku firm – wchodzących w skład sektora nieruchomości, budowlanego i pokrewnych, na lokalnym rynku.