askdom.pl

Płacimy bankom za to, że trzymamy u nich swoje oszczędności. Jak to zmienić?

Płacimy bankom za to, że trzymamy u nich swoje oszczędności. Jak to zmienić?

Jak zadbać dziś o swoją przyszłość? To pytanie stawia sobie każdy młody człowiek. Nie każdy jednak zna na nie odpowiedź. Nie każdy też jest świadomy z czym wiąże się obecnie trzymanie pieniędzy w bankach. Co zrobić z oszczędnościami w tym trudnym dla nas wszystkich czasie, opowiada certyfikowany doradca ubezpieczeniowy, Agnieszka Popławska.

Czy trzymanie oszczędności w bankach jest dziś opłacalne? A przede wszystkim bezpieczne?

Niestety, ani opłacalne, ani bezpieczne. Dochodzą do nas informacje o pojawiających się ujemnych stopach procentowych dla przedsiębiorców. A to oznacza, że ludzie płaca za trzymanie pieniędzy w banku. Nie będę podawał nazwy, ale jeden z banków już to wprowadził. Do tego dochodzi inflacja. Patrząc wstecz, gdy jeszcze kilka lat temu lokaty przynosiły zyski nawet w postaci kilku procent w skali roku, tak teraz powinniśmy być zadowoleni jeśli nasze oszczędności na lokatach, będą wychodziły na zero, czyli nic nie zyskamy, ale też nic nie stracimy. Sytuacja, którą mamy aktualnie w bankowości, jest zupełnie nietypowa, i nikt się tego nie spodziewał. 

Co zamiast banku w takim razie? 

Zamiast banku, można inwestować jeśli jest się gotowym n ryzyko. Można też zainwestować pieniądze w Towarzystwie Ubezpieczeniowym, na produkcie oszczędnościowym – tylko z gwarancja kapitału. 

Dokładnie niedawno, na rynku pojawiła się nowa, i wydaje się, że bardzo dobra opcja, mianowicie "Pewny Kapitał". Do kogo jest ona skierowana? 

Tak, na rynku ubezpieczeń pojawił się nowy produkt, z gwarancja zwrotu wszystkich wpłaconych składek, na dodatek z możliwością corocznych premii. Skierowane to jest do osób, które w dniu podpisania umowy ukończyły 16. rok życia i nie ukończyły 71. roku życia.

Czy mamy pewność, że nasze środki w tym przypadku są bezpieczne?

Oczywiście. Gwarancją jest Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny w Banku, Bankowy Fundusz Gwarancyjny czy Polski KNF. Strategia lokowania środków i możliwość otrzymania premii polega na tym, iż lokuje się nie mniej niż 70% środków w obligacje Skarbu Państwa Polskiego lub inne obligacje o wysokiej wiarygodności podmiotu, który je wystawił. Pozostałą część lokujemy w inne instrumenty finansowe.

Czy jest to dobre rozwiązanie, na dzisiejszy czas, kiedy na każdym kroku spotykamy się śmiercią ludzi na COVID-19?

Myślę, że jest to bardzo dobre rozwiązanie, szczególnie z tego względu, iż Pewny  Kapitał daje nam sumę ubezpieczenia z tytułu śmierci i nie wchodzi w razie takiej sytuacji do masy spadkowej, jak również zwolniony jest z podatków. Produkt łączy w sobie właśnie ten element ochronny i to jest ważne.

Jak wyglądają tu kwestie finansowe? Ile trzeba przeznaczyć na "Pewny Kapitał", i jakie są z tego tytułu wypłaty? 

„Pewny Kapitał” skierowany jest do ludzi, którzy maja oszczędności o wielkości minimum 40 tysięcy złotych, raz na rok, a łącznie minimum 80 tysięcy złotych. W takim wypadku nie musimy wpłacać więcej, chyba że chcemy. Jest to produkt krótkoterminowy.

Co w razie rezygnacji?

Jeżeli sytuacja życiowa zmusi do rezygnacji z ubezpieczenia przed upływem okresu, na jaki umowa była zawarta, zagwarantowana jest wypłata kwoty, która będzie co najmniej taka, jaka podana w polisie. Dodatkowo, wszystkie przyznane premie roczne będą wypłacone w przypadku dożycia do końca okresu umowy lub śmierci Ubezpieczonego, a jeśli zrezygnuje się z umowy, wypłacamy wskazaną w polisie część  dotychczas przyznanych premii rocznych.


ASKDOM.PL

AskDom to regionalny portal z ogłoszeniami nieruchomości oraz wizytówkami firm związanych z tą branżą. Celem portalu jest prezentacja ofert mieszkań, domów, lokali i działek, a także kreowanie płaszczyzny współpracy, między klientami oraz pośrednikami związanymi z rynkiem nieruchomości. Portal AskDom to także obszerna platforma informacyjna, związana z zagadnieniami dotyczącymi branży budownictwa i branż pokrewnych. Działania portalu skupiają się ponadto na wspieraniu oraz kształtowaniu wizerunku firm – wchodzących w skład sektora nieruchomości, budowlanego i pokrewnych, na lokalnym rynku.