askdom.pl

Agent nieruchomości musi być jak psycholog

Agent nieruchomości musi być jak psycholog

Zapraszamy na wywiad z Panią Ewą Mikucką - właścicielką biura nieruchomości Licencja

Pogodzić nieraz sprzeczne oczekiwania klientów, wyjaśnić i rozwiązać prawno-administracyjne zawiłości czy wreszcie tak po ludzku doradzić. To tylko niektóre wyzwania, z którymi na co dzień musi sobie poradzić dobry pośrednik.


Praca w tej branży wymaga szerokiej wiedzy z wielu dziedzin oraz doświadczenia, nie tylko zawodowego, ale i życiowego - mówi Ewa Mikucka, założycielka agencji Licencja, działającej na białostockim rynku nieruchomości od 3 lat. - To nie jest tak, jak często się ludziom wydaje, że agent ma tylko kupić albo sprzedać.

Zanim bowiem dojdzie do transakcji, trzeba nieraz pokonać długą drogę. Na tym etapie warto zdać się na pomoc agenta. Oczywiście wiąże się ona z koniecznością opłacenia prowizji, ale też szeregiem korzyści. Przede wszystkim agent pomoże odpowiedzieć na kluczowe pytanie: jaka nieruchomość jest najlepsza dla klienta? Z praktyki pracowników Licencji wynika bowiem, że poszukujący często tak naprawdę nie wiedzą, czego szukają.

- Weźmy taki przykład - opowiada Ewa Mikucka. - Młode małżeństwo marzy o domu za miastem w cichej i zielonej okolicy, która przypominałaby im rodzinne okolice. Pokazujemy zainteresowanym nieruchomość, słyszymy zachwyty. Bo spokój, widoki i daleko od miasta. Wydawałoby się, że to sytuacja idealna i można finalizować umowę.

Ale właścicielka Licencji ma zwyczaj "drążyć", żeby się upewnić, czy to jest na pewno ta właściwa nieruchomość. Czy państwo macie dzieci? - pyta. Jeszcze nie, ale chcemy mieć - brzmi odpowiedź. Czy pani ma prawo jazdy? - chce wiedzieć. No nie - odpowiada klientka.

- Mąż będzie w pracy, a tutaj nie dojeżdżają autobusy. Jak pani sobie poradzi, kiedy np. trzeba będzie zawieść dziecko do lekarza? Nie mówiąc już o późniejszym dowożeniu do szkoły czy na zajęcia dodatkowe - tłumaczy klientom agentka.

I sugeruje, by w tej sytuacji raczej rozejrzeli się za domem w mieście. Rata kredytu będzie wyższa, ale tę różnicę w przypadku domu na wsi klienci wydaliby na paliwo. Trzeba też pamiętać, że dojazdy mogą być na dłuższą metę meczące, a wymarzony cichy zakątek stać się przekleństwem.

Bywają też sytuacje, gdy ktoś znalazł idealną nieruchomość, ale ma ona skomplikowany stan prawny. Agent pomoże sprawę "wyprostować".

- Doradzimy, do jakiego urzędu, instytucji trzeba się udać, napiszemy odpowiednie pismo - wylicza Adam Mikucki, współwłaściciel Licencji. - Czasem trzeba współpracować z komornikiem, urzędem skarbowym czy spółdzielnią.

Podkreśla też, że nie wszystko znajdziemy w internecie. Od pewnego czasu znajdziemy tam nawet księgi wieczyste, tyle że nie każdy wie, jak je czytać. Nie każdy zdaje sobie też sprawę, że przed sprzedażą działki należy znać jej granice, a jeśli nie mamy ich urzędowo potwierdzonych, trzeba wezwać geodetę. Czasem agent jest też buforem bezpieczeństwa.

- Wiadomo, że jedna strona chce sprzedać jak najdrożej, a druga kupić jak najtaniej - wskazuje Adam Mikucki. - Dodatkowo dla sprzedającego nieruchomość ma często wartość sentymentalną, a przez to wyżej ją wycenia. Na sentymenty nie zwraca z kolei uwagi kupujący, a dodatkowo może bezpardonowo wypunktować liczne w jego ocenie wady nieruchomości. To rodzi emocje.

Zadaniem agenta jest te emocje studzić.

- Czasem trzeba być niezłym psychologiem - śmieje się Ewa Mikucka.

Wymienione umiejętności i wiedza powinny cechować dobrego agenta nieruchomości. Jeszcze kilka lat temu gwarancją odpowiedniej jakości była licencja, którą zdobywało się po ukończeniu dwuletnich studiów podyplomowych i zdaniu państwowego egzaminu. Dostęp do zawodu został jednak uwolniony, a agencję pośrednictwa może założyć każdy. I tak się dzieje. Nowe placówki powstają jak grzyby po deszczu i w przypadku niektórych równie szybko znikają.

- Niektóre z nich stosują nieuczciwe praktyki, jak np. pobranie prowizji tylko od jednej ze stron transakcji - wskazują właściciele Licencji. - Normalnie powinna być ona dzielona na obie. Warto jednak pamiętać, że jakość kosztuje.


ASKDOM.PL

AskDom to regionalny portal z ogłoszeniami nieruchomości oraz wizytówkami firm związanych z tą branżą. Celem portalu jest prezentacja ofert mieszkań, domów, lokali i działek, a także kreowanie płaszczyzny współpracy, między klientami oraz pośrednikami związanymi z rynkiem nieruchomości. Portal AskDom to także obszerna platforma informacyjna, związana z zagadnieniami dotyczącymi branży budownictwa i branż pokrewnych. Działania portalu skupiają się ponadto na wspieraniu oraz kształtowaniu wizerunku firm – wchodzących w skład sektora nieruchomości, budowlanego i pokrewnych, na lokalnym rynku.